logo prehis.cz Cestování okres Most Bělušice socha sv. Jana Nepomuckého

Bělušice - tvrz Bělušice

Informace

Navštíveno: 19. 7. 2018

Historie: Bělušice jako takové jsou doloženy již v roce 1231, kdy na nich seděl Vít z Bělušic, po něm tu je zmiňován roku 1240 Boleslav z Bělušic a následně v roce 1377 jsou zde zmiňováni Jindřich a Bozděch z Bělušic. Samotná gotická tvrz byla vybudována pravděpodobně někdy ve 14. století. V roce 1404 zde figuruje Jan z Bělušic, ale o zdejší tvrzi je pak první písemná zmínka roku 1408, kdy Bělušice vlastnil Vchyna z rodu pánů z Bělušic, který byl naposledy zmiňován roku 1421. Další zmínka zdejší majitele pochází z roku 1465, kdy zdejší tvrz držel Jiří z Truzenic. Následně se stali Bělušice centrem většího statku, který v roce 1523 držel Jan Charvát z Berštejna. V roce 1566 získali zdejší statek s tvrzí páni z Bílé, kteří jej ale nedrželi dlouho a již v roce 1570 jej získali zpět Charvátové z Barštejna. V roce 1623 hrozilo tehdejšímu majiteli Janu Charvátovi zabavení majetku za stavovské povstání, ale nakonec byl osvobozen z obvinění, a tak mu majetek zůstal. Po něm získala zdejší statek Alžběta Charvátová, která se provdala za Karla Chotka z Chotkova. V roce 1700 byla vystavěna zdejší barokní Salla Terrena. V průběhu 19. století se pak celý areál dočkal přestavby, kdy byla většina starých budov zbořena a z tvrze se tak dochovala jen část obvodového zdiva s mohutnými opěráky. V roce 1925 do pozemkové reformy byl zdejší statek majetkem rodu Chotků, ale po nich převzala tento areál rodina Baňků, které byl v roce 1948 majetek zabaven. Následně zde sídlili státní statky a po nich byl tento statek roku 1990 opět navrácen rodině Baňků v restituci, která se pustila do kompletní rekonstrukce celého areálu.

Zdroj: https://cs.wikipedia.org/wiki/Bělušice_(okres_Most)

Zdroj: https://www.hrady.cz/index.php?OID=7150&PARAM=11&tid=23038&pos=800

Zdroj poslední fotografie:https://cs.wikipedia.org/wiki/Seznam_kulturních_památek_v_okrese_Most#/media/Soubor:Bělušice_tvrz.jpg

Dojmy: Areál je pro veřejnost bohužel uzavřen a ze silnice byla vidět pouze Salla Terrena, i když podle fotografií se toho moc nedochovalo. Půjčil jsem si jednu fotografii z místa, kam se mi nepodařilo dostat, kde je vidět zbytky tvrze.

Mapa

Fotografie

×