logo prehis.cz Cestování Okres Karlovy Vary Karlovy Vary rozhledna Aberg rozhledna Vyhlídka Karla IV.

Karlovy Vary - rozhledna Diana

Informace

Navštíveno: 11. 8. 2011

Historie: Vyhlídka z tohoto vrchu byla objevena již v roce 1804 nožířem Václavem Drummem, který následně se svým strýcem kronikářem Augustem Leopoldem Stöhrem, vybudoval stezku na vrchol, kde následně umístil dvě odpočinková sedátka. V průvodcích z 19. století je tato vyhlídka prezentována jako nejlepší místo rozhled po Karlových Varech. Když byla vybudována lanová dráha v roce 1909, tak v letech 1912 – 1914 započala výstavba lovecké chaty spolu s kamennou rozhlednou podle projektu Antona Breinla. Rozhledna se ihned stala vyhledávaným místem. Také za svou dobu změnila několik jmen, v době první republiky nesla jméno Hanse Kudlicha, od roku 1945 se nazývala Benešova a následně se ustálil název Diana. Zde si dovolím citovat popis rozhledny:

„Rozhledna Diana je mohutná čtyřboká cihlová stavba se zkosenými nárožími, postavená na hranolovém kamenném podstavci a doplněná nasazeným krytým dřevěným ochozem vyhlídkové plošiny, dosahuje celkové výšky 40 m. Vyhlídkový ochoz ve výšce 35 m je přístupný po 150 dřevěných schodech točitých proti směru hodinových ručiček nebo výtahem. Z věže je rozhled na prakticky celé město Karlovy Vary, údolí řek Ohře a Teplé a velkou část lázeňských lesů. Severně pak na Krušné hory s Klínovcem, východně na Doupovské hory a jihozápadně na Slavkovský les. Za dobré viditelnosti lze na západojihozápadu spatřit i vrcholky pohoří Fichtelgebirge (Smrčiny) a za jasného počasí dohlédnout až do vzdálenosti 70 km.“

Zdroj: http://dianakv.cz/cs/historie-rozhledna-diana-karlovy-vary

Dojmy: Po vyjetí lanovkou a výšlapu několika schodů, se zde rozprostíral nádherný rozhled na okolí v dálce s vyditelným klínovcem.

Mapa

Fotografie

×