logo prehis.cz Cestování Okres Karlovy Vary Bečov nad Teplou kostel sv. Jiří Mariánský sloup

Bečov nad Teplou - Lapidárium

Informace

Navštíveno: 14. 1. 2019

Historie: Toto malé lapidárium vytvořil Světocha z Bečova nad Teplou v roce 1962 kdy docházelo k postupné likvidaci drobných památek díky kolektivizaci a scelování památek. Všechny kousky tohoto lapidária tak posbíral a zachránil před jejich zánikem. Součástí sbírky je tak Smírčí kříž 0572, renesanční náhrobek, boží muk, kovaná dekorace a patník.

Smírčí kříž č. 0572 stával původně u bývalé cesty k vrchu Nad Ovčínem poblíž dnes již zaniklého židovského hřbitova, asi kilometr severně od obce Útvina. O tomto kříži se nezmiňuje žádný seznam smírčích křížů, a tak musel být někdy povalen a zapomenut. V roce 1962 jej objevil hajný Světocha a přesunul ho ke své hájence.

Renesanční epitaf sem byl umístěn někdy v 2. polovině 20. století. Popravdě nevím odkud je, ani co je na něm napsáno, jediné, co si troufám říci je to, že pochází z hrobu nějaké ženy, možná hraběnky či šlechtičny.

O dalších součástech sbírky již nedokáži říci vůbec nic, krom toho že sem byli umístěny někdy v průběhu 2. poloviny 20. století. Boží muka jsou malá výklenková a spíše připomínají malou kapličku. Kovaná dekorace, je kovaná točená tyč, která je napojena na velký kámen a vrchol tyče pak zdobí obrys nějakých dvou postav. Co se týká patníku, tam nedokáži říct již vůbec nic, krom textu který je na něm napsán.

Zdroj: http://www.pamatkyaprirodakarlovarska.cz/becov-nad-teplou-smirci-kriz

Dojmy: Pěkné lapidárium, jen škoda že o ničem z toho se nedá najít moc informací, budu rád za každou kterou mi, kdo poskytne.

Mapa

Fotografie

×