logo prehis.cz Cestování okres Chomutov Chomutov kaple Panny Marie kaple sv. Šebastiána a Liberia

Chomutov - kaple sv. Antonína

Informace

Navštíveno: 31. 3. 2021

Historie: Tato malebná lidová kaplička sv. Antonína byla vystavěna nejpozději v průběhu 1. poloviny 19. století ve vsi Krupice u Okounova, jelikož je již zachycena na mapě katastru z let 1824 – 1843, ale může být i starší. Kaplička byla vystavěna jako drobná hrázděná stavba zakončená zvoničkou. Bohužel v 50. Letech 20. století vznikl vojenský prostor Hradiště a zdejší vesnice byly nuceně vylidněny a postupně začali být bourány. Obce Krupice se tato demolice dotkla v letech 1961, kdy byla zbořena většina vsi spolu s kaplí. Dodnes se v této vsi zachovalo jen pár domků, jen díky tomu, že se nachází na okraji vojenského prostoru. Tato kaplička je pak věrnou kopií původní kaple, kdy pro základy a schody této kaple byly použity původní základy a schody z kaple v Krupici. Tato replika původní kaple pak byla vystavěna v roce 2005.

Zdroj: https://www.idnes.cz/cestovani/po-cesku/u-panelaku-v-chomutove-vyrostl-novy-skanzen.A070507_103650_czechtop100_anv

Dojmy: Krásná kaplička, u které si člověk řekne že ještě že byla vytvořena kopie původní kaple, které by byla jinak velká škoda.

Mapa

Fotografie

kaple sv. Antonína v Chomutově
kaple sv. Antonína v Chomutově
kaple sv. Antonína v Chomutově
kaple sv. Antonína v Chomutově
kaple sv. Antonína v Chomutově
×