logo prehis.cz Cestování okres Cheb Vernéřov Vlkovice

Vlastislav

Informace

Navštíveno: 29. 4. 2020

Historie: Vlastislav, známá také jako Táborská nebo německy Seichenreuth, je malebná vesnička, která se nachází zhruba 3 km jihozápadně od Hazlova. Její historie sahá až do roku 1322, kdy byla poprvé zaznamenána v seznamu chebských zástav pod názvem Sewkenrewt. Během let se její název měnil a objevily se různé varianty, jako Seukenreuth, Schewkenrewt, Seikeinreit a Seiscenreit.

Vesnice byla domovem poddaných různých pánů, včetně těch z Hazlova, Chebského hradu a Libé. V roce 1357 byla v chebské trestní knize zaznamenána tragická událost, kdy byl jeden z občanů Táborské zabit kovářem z Hazlova.

Vlastislav patřila rodu Zedtwizů z Libé až do poloviny 19. století, kdy byla zrušena patrimoniální správa a vesnice se stala součástí obce Ostroh. V roce 1921 se Vlastislav osamostatnila a tuto samostatnost si udržela až do roku 1961. Od té doby je součástí obce Hazlov.

Podle posledního sčítání lidu z roku 2011 zde žije celkem 30 obyvatel, což dodává Vlastislavi charakter klidné a poklidné vesnice. Každý z těchto obyvatel představuje jedinečnou kapitolu v dlouhé a bohaté historii Vlastislavi.

Zdroj: https://cs.wikipedia.org/wiki/Vlastislav_(Hazlov)

Dojmy: Maličká vesnička, nacházející se jihozápadně od Hazlova, kde je několik zajímavostí.

Mapa

Památky a zajímavosti

dům čp. 5 ve Vlastislavi
dům čp. 8 ve Vlastislavi
kaple ve Vlastislavi