logo prehis.cz Cestování okres Cheb Teplá dům čp. 81 dům čp. 113

Teplá - dům čp. 106

Informace

Navštíveno: 3. 8. 2019

Historie: V malebném městě Teplá se nachází historický klenot, měšťanský dům, který je svědkem času a příběhů minulých generací. Jeho existence sahá až do počátku 19. století, kdy byl postaven jako fénix z popela po devastujícím požáru, který v roce 1794 zachvátil město.

Tento dům je unikátní svou architekturou. Je to patrová stavba, kde přízemí je pevně zděné z lomového kamene, což dodává budově robustnost a stabilitu. Na toto pevné základní kámen pak navazuje hrázděné patro, které je kryté bedněním. Tato kombinace materiálů a stavebních technik dodává domu nejen pevnost, ale také estetický vzhled.

Celé stavení je pak kryté sedlovou střechou a bedněnými štíty, což dodává domu charakteristický vzhled. Tento dům se dochoval v této podobě až do současnosti a je tak jedním z mála hrázděných domů v tomto městě. Jeho existence je tak nejen svědectvím o historii města Teplá, ale také o dovednostech a technikách stavitelů minulých století. Tento dům je tak skutečným pokladem, který nám připomíná naši minulost a inspiruje nás pro budoucnost.

Zdroj: https://www.pamatkovykatalog.cz/mestsky-dum-20491620

Dojmy: Malebný dům, který stojí ukrytý od turistického centra.

Mapa

Fotografie

dům čp. 106 v Teplé
dům čp. 106 v Teplé
dům čp. 106 v Teplé
×