Navštíveno: 1. 11. 2015
Historie: Goethova skalka, vyhlášená jako přírodní památka 6. října 1972, je fascinující krajinný útvar s rozlohou 2,57 ha. Její hlavní atrakcí je bizarní křemencová skalka, tvořená skalním útvarem dlouhým 400 m a širokým 10 m. Tento hřeben je tvořen dvojslídnou smrčinskou žulou, z níž vystupuje nad okolní povrch vypreparovaná křemenná žíla českého křemenného valu.
Vlivem mrazového zvětrávání se křemenná žíla rozpadla na mnoho bizarních skalek. V okolí mrazových srubů doplňují na svazích balvany, skalní věže i viklany. Od 19. století se tato lokalita stala oblíbeným cílem turistů. Do roku 1946 se zde těžil kámen a štěrk v malých lomech. Největší lom, ležící mimo území chráněné památky, byl v provozu až do 60. let 20. století.
Ostrůvky borového lesa na křemenném hřbetu mají přirozený ráz. Borovici doplňují v podrostu kyselomilné rostliny, lišejníky a mechy. Z význačných druhů zde roste dutohlávka lesní (Cladonia arbuscula), pukléřka islandská (Cetraria islandica) a dvouhrotec chvostnatý (Dicranum scaparium).
Lokalita se nachází přibližně 3 km severozápadně od obce Hazlov, na pravé straně silnice Hazlov – Aš pod Goethovo vrchem (670 m n. m.). Přírodní památka je situována při okraji lesa v oblasti přírodního parku Halštrov. V oblasti, přibližně 550 m od okraje přírodní památky, se nachází také pamětní deska připomínající pobyt německého básníka Johanna Wolfganga von Goethe.
Zdroj: https://cs.wikipedia.org/wiki/Goethova_skalka
Dojmy: Velký kamenný val, který jisto jistě stojí za návštěvu.