logo prehis.cz Cestování okres Cheb Popovice dům čp. 1 dům čp. 25

Popovice - dům čp. 3

Informace

Navštíveno: 23. 6. 2019

Historie: V malebné vesničce Popovice se nachází zemědělská usedlost, která je dokonalým příkladem lidové architektury Chebského typu. Tato usedlost byla postavena v 3. čtvrtině 19. století a původně se skládala ze tří samostatných budov, které byly postupem času sloučeny do jednoho komplexu.

Původní obytná budova byla bohužel zbořena, ale její sklepy a obvodové zdivo se dochovaly a dodnes připomínají její existenci. Naštěstí se zachovaly další dvě budovy - čeledník s chlévy a stodola, které dodávají usedlosti autentický venkovský charakter.

Stodola je zajímavá kombinací zděné a hrázděné konstrukce. Zatímco spodní část je zděná, horní část je hrázděná, což dodává budově jedinečný vzhled. Čeledník je patrová stavba s přízemím z kamene a patrem z hrázděné konstrukce. Hrázděný štít a sedlová střecha dodávají budově typický venkovský vzhled.

Tato usedlost je tedy živým důkazem historie a tradic vesnice Popovice a je skvělým příkladem lidové architektury 19. století. Je to místo, kde minulost ožívá a kde se dá poznat, jak se žilo na venkově v dobách našich předků.

Zdroj: https://www.pamatkovykatalog.cz/venkovska-usedlost-18921284

Zdroj poslední fotografie: https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Popovice_staven%C3%AD_%C4%8Dp.3_(1).jpg

Dojmy: Nádherná usedlost, která byla bohužel ukrytá ve vysokém porostu.

Mapa

Fotografie

dům čp. 3 v Popovicích
dům čp. 3 v Popovicích
dům čp. 3 v Popovicích
dům čp. 3 v Popovicích
×