logo prehis.cz Cestování okres Cheb Mariánské Lázně knihovna kolonáda Karolinina a Rudolfova pramene

Mariánské Lázně - kolonáda Ferdinandova pramene

Informace

Navštíveno: 11. 12. 2019

Historie: Ferdinandův pramen, který je nejstarším písemně doloženým mineralizovaným pramenem v Mariánských Lázních, je ve skutečnosti souborem sedmi pramenů. Tyto prameny jsou známé svou typickou slanou chutí, kterou způsobuje Glauberova sůl. Tato chuť zaujala krále Ferdinanda I., který o pramenech poprvé píše již v roce 1528.

Ferdinandův pramen patří do stejné kategorie jako Křížový pramen, ale je více mineralizován. Pramen Ferdinand I. se využívá pro pitnou léčbu, zejména pro léčbu nemocí zažívacího ústrojí a metabolismu. Pramen Ferdinand VI., který se stáčí do spotřebitelských obalů pod obchodním názvem Excelsior, byl v roce 1819 umístěn v bažinách a přístup k němu byl velmi složitý a nepohodlný.

Václav Skalník provedl obrovské a úspěšné úpravy okolních parků, v důsledku čehož vznikl park, který obklopuje klasicistní kolonádu Ferdinandova pramene. Po návštěvě císaře Ferdinanda v roce 1824 se začalo s úpravami bažinatého okolí pramene pod dohledem Václava Skalníka. Empírová kolonáda byla postavena v letech 1826–1827 na popud opata Karla Kašpara Reitenbergera.

Ferdinandův pramen byl prozkoumáván v Praze kvůli svému údajně hojnému obsahu soli. Zjistilo se, že obsahuje Glauberovu sůl s projímavými účinky. Snahy získat z úšovického vřídla sůl trvaly celé 16. století. V letech 1850–1860 se konaly pokusy dovést vodu tohoto pramene na kolonádu, ale výškový rozdíl 43 metrů byl příliš velký. To se povedlo až v roce 1870.

Okrajové části kolonády v minulosti sloužily k nejrůznějším účelům: kavárně, stáčírně, obydlí hlídače nebo muzeu. V letech 1922–1926 provedl doktor Benno Winter vrty, které objevily celkem sedm vývěrů pramene. Tyto minerální vody slouží k pitným kúrám, koupelím i jako stolní voda. Díky své typické chuti se mu jednu dobu přezdívalo Slaný.

Krátkou dobu nesl pramen i název Kolovratův pramen podle nejvyššího českého purkrabího Františka Antonína Kolovrata-Libštejnského. Ten to ale odmítl s tím, že by se měl jmenovat Karlův pramen po opatovi K. K. Reitenbergerovi. Nakonec sám opat určil jméno pro pramen podle krále Ferdinanda I.

Zdroj: https://cs.wikipedia.org/wiki/Ferdinand%C5%AFv_pramen

Dojmy: Velmi chutný pramen, který se nachází v bohatě zdobené kolonádě.

Mapa

Fotografie

kolonáda Ferdinandova pramene v Mariánských Lázních
kolonáda Ferdinandova pramene v Mariánských Lázních
kolonáda Ferdinandova pramene v Mariánských Lázních
kolonáda Ferdinandova pramene v Mariánských Lázních
kolonáda Ferdinandova pramene v Mariánských Lázních
kolonáda Ferdinandova pramene v Mariánských Lázních
×