logo prehis.cz Cestování okres Cheb Mariánské Lázně villa Anita villa Capri

Mariánské Lázně - villa Bär

Informace

Navštíveno: nenavštíveno

Historie: V dávných dobách patřil dům čp. 206/19 v Třebízského ulici pekaři Josefovi Bärovi ze Šancí. Už 13. května 1873 si Bär podal žádost o povolení postavit malou stavbičku, která měla sloužit k jeho podnikání. O pár let později, 28. srpna 1887, se pak v pozemkové evidenci objevuje jeho jméno u Lesního mlýna, což svědčí o rostoucím významu jeho pekárny.

Na počátku nového období, 21. května 1888, si Bär nechal schválit první přístavbu a o několik let později, v roce 1891, podal další žádost o rozšíření domu. K žádostem se vyjádřili významní místní představitelé – stavitel Fridrich Zickler, sousedi Josef Löwenthal a Josef Hanslik z Lesního mlýna, a také starosta Johann Sattler. Už 1. září 1896 se Bär oficiálně uvádí jako pekař v místě a zároveň se do zadního traktu domu přidalo další patro, které stavěl Alexandr Zickler. Tímto zásadním krokem získal dům svou současnou honosně zdobenou klasicistní podobu.

Pekařství Josefa Bära se rychle stalo vyhlášeným a prosperujícím podnikem – v roce 1899 byl záznam o vlastnictví potvrzen. V roce 1904 pak Bär přistavěl za domem novou pec, tzv. Kunstofen, kterou postavil stavitel Johann König. Tato novinka však vyvolala bouřlivé reakce okolí. Kníže Metternich, vlastník lesních pozemků za domy, stěžoval, že kouř a saze ohrožují stromy v jeho lese, zatímco soused Schenk trval na tom, že pec musí být umístěna alespoň 520 centimetrů od domu, dům nesmí mít balkón a jeho výška by měla odpovídat jeho vlastní stavbě. Dokonce i Josef Hanslik měl výhrady proti dalším patům a odborník Zörkendörfer varoval, že stanovená vzdálenost je nedostatečná pro větrání, a nebezpečí kouře a sazí je značné. Nakonec se muselo přistoupit k vydlážďování dvora a zajištění vlastního vodovodu, přičemž manželé Bärovi slibovali, že dům bude nižší, než původně plánováno.

Další neshody se opakovaly i později – 10. srpna 1923 opět zazněly stížnosti týkající se škod způsobených kouřem a sažemi, podepsané řadou místních osobností, včetně stavitele Pechera a doktora Zörkendörfera. 26. ledna 1926 Bär žádal o povolení k provozu motorové pekárny, což vyústilo v otevření nové pekárny dne 29. července 1929. V roce 1932 byly do dvora přistavěny garáže, a během druhé světové války pekárna nadále prosperovala.

Po válce pekárnu převzal František Piskáček, a v roce 1955 se o ni postarala provozovna Pekárny Cheb. Záznamy z roku 1964 ukazují, že pekárna byla součástí místního podniku, označovaného jako pekárna 02-04. Avšak 19. prosince 1972 přišel osudový den – vydán byl tragický nesouhlas s dalším provozem pekárny, čímž skončila dlouhá a milovaná historie tohoto podniku.

I když byl dům po válce krátce přejmenován na Dagmar, skutečné jméno „Bär“ přežilo a dodnes připomíná dobu, kdy se zde rozvíjely tradiční pekařské řemesla. Dnes však už tato historická budova slouží jen jako bytový dům, ale její příběh stále žije ve vzpomínkách místních obyvatel.

Zdroj: https://www.hamelika.cz/?cz_trebizskeho-ulice,373

Zdroj fotografie: https://mapy.cz/s/conubokute

Dojmy: Zajímavé stavení, které jsem bohužel nenafotil, jelikož jsem na ně pozapomněl.

Mapa

Fotografie

villa Bär v Mariánských Lázních
×