Navštíveno: nenavštíveno
Historie: Na konci 19. století vznikl v Mariánských Lázních dům čp. 191, honosně vystavěný v historizujícím slohu. Jeho prvním majitelem byl lékař Emil Löwy, který v době kolem roku 1900 podnikl přestavbu a dům přejmenoval na Aeskulap. V této době tu vypisoval i ordinační hodiny, přičemž správu svěřil Johannu Meierovi. Ve dvacátých letech provozoval ordinaci Emila Löwyho syn, lékař Max Löwy, jenž zde pokračoval v rodinné tradici.
Kolem roku 1928 přešel dům do vlastnictví Adama a Marie Zimmermannových, kteří Aeskulap proměnili ve všestranné místo poskytující hostům jedenáct pokojů. Přístřeší tu našly také různé podniky – módní salón Selmy Fischerové, obchod s obuví Jaroslava Javůrka, prodej pleteného zboží Luisy Jakobové, dřevařský obchod Ludvíka Kellera nebo agentura Isidora Leitnera. Během druhé světové války si název Aeskulap uchoval, kapacita se rozrostla na šestnáct pokojů s tekoucí vodou a dvaatřicet lůžek a dům zůstal v rukou Zimmermannových.
Po osvobození dům sloužil mimo jiné jako penzion, kde se po jistou dobu objevil také prosperující elektro a radiozávod Josefa Kahana. V dubnu 1946 převzal správu Bedřich Kessler a v lednu 1948 ho vystřídal Miroslav Dobřický. V té době dům hostil například dámskou krejčovou Markétu Košanovou. Aeskulap pak prošel podobným vývojem jako dnešní Vltava – převzal jej Ústřední národní pojišťovna, Revoluční odborové hnutí (ROH) a nakonec jej získaly Československé státní lázně. Dnes slouží jako lázeňský dům a zůstává svědkem mnoha proměn, kterými si Mariánské Lázně během uplynulého století prošly.
Zdroj: https://www.hamelika.cz/?cz_anglicka-trida,358
Zdroj fotografie: https://mapy.cz/s/kujenurodu
Dojmy: Zajímavé stavení, které jsem bohužel nenafotil, a tak jsem si dovolil zapůjčit jeho fotografii.