logo prehis.cz Cestování okres Cheb Mokřina kaplička

Mokřina - kaple Narození Přesvaté Bohorodice

Informace

Navštíveno: 13. 3. 2019

Historie: V malebné vesničce Mokřina se nachází kaple, která je svědkem mnoha příběhů a změn. Tato kaple byla původně postavena v roce 1725 v barokním lidovém stylu. Její autor zůstává neznámý, ale jeho dílo bylo dodnes obdivováno. V době svého vzniku byla kaple zasvěcena sv. Barboře, patronce horníků a lidí pracujících v nebezpečných podmínkách.

Kaple si zachovala svůj původní vzhled až do roku 1945, kdy došlo k dramatickým změnám. Po odsunu německého obyvatelstva byli do oblasti přesunuti pravoslavní obyvatelé z východní části tehdejšího Československa. Tito noví obyvatelé se rozhodli kapli přestavět a přidali k ní půlkruhovou apsidu, která připomíná východní kostely z Podkarpatské Rusy nebo Ruska.

Tato přestavba kapličce dodala nový vzhled, který si zachovala až do dnešních dnů. Tak se tato malá kaple stala svědkem mnoha změn a příběhů, které se odehrály v její blízkosti. Je to místo, kde se prolínají různé kultury a historie, a přesto si zachovává svou jedinečnou identitu. Je to skutečně fascinující místo, které stojí za návštěvu.

Zdroj: https://www.pamatkovykatalog.cz/kaple-sv-barbory-2172312

Dojmy: Větší kaplička, kde jde stále rozpoznat barokní a novodobou stavbu.

Mapa

Fotografie

Narození Přesvaté Bohorodice v Mokřině
Narození Přesvaté Bohorodice v Mokřině
Narození Přesvaté Bohorodice v Mokřině
×