logo prehis.cz Cestování okres Cheb Lázně Kynžvart PR Holina prameny Viktor a Helena

Lázně Kynžvart - pramen Rudolf

Informace

Navštíveno: 27. 2. 2016

Historie: Richard Metternich, syn Klementa Metternicha, zakladatele místních lázní, pokračoval v otcově odkazu a v roce 1861 nechal postavit první lázeňský hotel. Tento hotel byl původně nazván Metternich, ale dnes je známý jako Orlík. Současně s výstavbou hotelu bylo pravděpodobně upraveno také jímání místního pramene. Byl zde postaven novogotický altán a pramen začal být využíván pro osvěžení a léčebné kúry.

V roce 1885 začal být tento pramen jímán do ozdobného litinového umyvadla, které bylo v roce 1892 nahrazeno kamenným umyvadlem. Nad tímto kamenným umyvadlem byl postaven nový altán, jehož styl se blíží k nově postavenému balneu.

Na přelomu 19. a 20. století byl tento pramen jímán a vyvážen téměř do celého světa. Stáčení tohoto pramene pokračovalo až do roku 1947, kdy bylo kvůli špatnému stavu zařízení ukončeno. Během 50. let 20. století byla vyspravena a prohloubena šachta tohoto pramene, čímž se zvýšila jeho vydatnost.

Bohužel, došlo k zneužívání tohoto veřejného pramene, a tak město v roce 1994 přistoupilo ke zpeněžení stáčení tohoto pramene, což pokračuje dodnes. Tento krok byl nezbytný k zajištění udržitelnosti a ochrany tohoto cenného zdroje.

Zdroj: https://www.hrady.cz/pramen-richard-lazne-kynzvart/

Zdroj: https://www.lazne-kynzvart.cz/cs/o-nas/kyselka-richard

Dojmy: Velmi chutný pramen, který člověk může ochutnat za drobnou úplatu.

Mapa

Fotografie

pramen Rudolf v Lázních Kynžvart
pramen Rudolf v Lázních Kynžvart
×