logo prehis.cz Cestování okres Cheb Lázně Kynžvart dům čp. 160 Františkův monument

Lázně Kynžvart - dům New York

Informace

Navštíveno: 27. 3. 2019

Historie: V srdci židovského ghetta se tyčí dům, jehož historie je stejně bohatá jako barokní styl, ve kterém byl postaven. Jeho základy byly položeny nejpozději v druhé polovině 17. století, v těsném sousedství hostince.

V roce 1769 se majitelem domu stal Joel Baruch, významný židovský občan, který koupil část sousedního hostince. Joel Baruch se pustil do ambiciózní přestavby, během které byl dům propojen s hostincem a převeden do pozdně barokního stylu. Tato přestavba byla dokončena v roce 1771 a dům tak získal svůj současný vzhled.

V roce 1778 se do domu nastěhoval Benjamin Wolf, velkoobchodník s hedvábným a bavlněným zbožím, známý jako Berliner. Byl synem berlínského rabína a v roce 1788 dům koupil. Benjamin Wolf je naposledy zmiňován v tomto domě v roce 1810.

Poté dům přešel do vlastnictví rodiny velkoobchodníka Sigismunda Hoffmana. V roce 1848 si zde kupec Anton Zucker otevřel koloniál. V roce 1857 přestoupil majitel domu Wilhelm Zucker na katolickou víru a pojmenoval dům po své dceři, která se usadila v Americe, jako dům New York.

V roce 1949 byl dům zkonfiskován Československou republikou a od té doby začal chátrat. V roce 1990 získal dům převodem Český svaz ochránců přírody a v roce 1998 jej získal soukromý vlastník.

Historie tohoto domu je však obestřena tajemstvím. Písemné prameny se neshodují s některými aspekty jeho historie. Nejstarší částí domu jsou sklepy, pravděpodobně postavené v renesančním slohu, kde je zachováno vybavení rituálních židovských lázní. To naznačuje, že na tomto místě stála starší stavba. Existuje teorie, že na tomto místě původně stála synagoga, která byla poprvé zmiňována v roce 1608. Pokud by to byla pravda, pak je tato stavba nejstarší židovskou památkou v tomto regionu.

Zdroj: https://www.laznekynzvart.cz/mesto/historie-mesta/zajimavosti-a-kuriozity/new-york-barokni-narozni-dum/

Dojmy: Zajímavá a krásná stavba, která je možná starší než vypadá, ale bohužel díky minulému režimu ve velmi sešlém stavu.

Mapa

Fotografie

dům New York v Lázních Kynžvart
dům New York v Lázních Kynžvart
dům New York v Lázních Kynžvart
dům New York v Lázních Kynžvart
×