Navštíveno: 13. 3. 2020
Historie: Příběh vesnice Pomezná, známé také jako Markhausen, je fascinující. První písemná zmínka o ní pochází z roku 1225, kdy byli jejími majiteli bratři Konrád a Berchtold z Markhausen, měšťané z Chebu. Ve 13. století, možná za jejich vlády, byla v této vesnici postavena gotická tvrz, jejíž podoba a poloha jsou bohužel neznámé.
Dalším známým majitelem, který mohl být synem jednoho z těchto bratrů, byl Kneussl z Markhausen, jehož jméno se objevuje v listině Oldřicha ze Schönbrunnu z roku 1303. Po Kneusslovi se majiteli stali chebští měšťané a bratři Mikuláš Krepfl, Konrád Hüller a Ludvík Kornbühler. Tito bratři v roce 1309 darovali vesnici spolu s tvrzí řádu Johanitů v Chebu. Právě v této darovací listině je původní tvrz poprvé zmiňována.
Následně se tvrz s vesnicí stala majetkem kláštera ve Waldsassenu, který toto zboží v roce 1348 prodal Rüdigerovi ze Sparnecku. V této době také část vsi vlastnil rod Nothaftů, který ji propůjčoval různým leníkům, mezi něž patřili Jan Teufel, Jindřich Schütz, Konrád Kneusel a jistí Mikuláš a Ondřej.
Ve 14. století byla postavena nová gotická a současná tvrz. Původní tvrz postupně chátrala a nakonec beze zbytku zanikla. Z listiny z roku 1417 víme, že ves spolu s tvrzí vyplenili vojenské oddíly norimberského purkrabího.
V polovině 15. století se majiteli tvrze a vesnice Pomezná stal chebský měšťanský rod Paulsdorferů. Po nich převzal majetek chebský měšťan Kunz Fischer, který jej v roce 1560 prodal chebskému purkmistrovi Ondřeji Bayerovi a Janu Elbognerovi. Majitelé se poté často střídali, až v roce 1604 se tvrze ujal chebský radní Bernard Brunner, který však ještě téhož roku zemřel.
V roce 1625 se jako majitel uvádí Erhard Bartl a o rok později Erhard Friedrich. Po něm v roce 1629 převzal majetek Kašpar Mehner. Během druhé poloviny 16. století tvrz ztratila svůj původní vojenský a obranný účel a začala sloužit jako hospodářské stavení.
V roce 1908 byla tvrz ve velmi špatném stavu a její majitel Mikuláš Diener plánoval snést její patro a přízemí využít na výstavbu stájí. Díky vlastivědnému pracovníku A. Johnovi byla vyhlášena sbírka, která tvrz zachránila. Bohužel, po druhé světové válce a následném odsunu německého obyvatelstva byla ves s okolními stavbami srovnána se zemí. Jediná tak zůstala tato gotická tvrz, která v průběhu druhé poloviny 20. století značně chátrala.
Naštěstí v roce 2014 ji zakoupil Petr Jaška, který započal s postupnou obnovou tvrze. Podle posledních poznatků se objevují názory, že se nejedná o tvrz, ale o středověkou gotickou sýpku. Ať už je to jakkoli, jedná se o unikátní stavbu v tomto kraji.
Zdroj: https://www.pamatkyaprirodakarlovarska.cz/pomezna-tvrz
Zdroj dobové fotografie: https://www.stavbykarlovarska.cz/cz/hlasovani/pomezna-tvrz-306
Dojmy: Nádherná tvrz, která je postupně zachraňována.