logo prehis.cz Cestování okres Cheb Hůrka tvrz Pomezná

Hůrka - PR Rathsam

Informace

Navštíveno: 13. 3. 2020

Historie: Přírodní rezervace Rathsam, vyhlášená v roce 1990, je skvostem přírody s rozlohou 49,68 ha. Tato rezervace je domovem pro meandrující soutok řek Ohře a Reslavy a přilehlé mokřady.

Historie této oblasti je fascinující. Ještě na konci druhé světové války se na jihu oblasti nacházela malá osada Rathsam s 16 domy a asi 80 německými obyvateli. Bohužel, po odsunu v roce 1945 zanikla.

Vzhledem k blízkosti státní hranice s Německem (Bavorsko) bylo území dlouhou dobu zcela nepřístupné veřejnosti. Územím rezervace vedly dráty, pod kterými byl chemickými prostředky udržován stav bez vegetace. Podél drátů na Železné oponě vedla signálka, která spojovala útvary pohraniční stráže v Pomezí nad Ohří a v zaniklé Dubině u Libé.

Rezervace se nachází v údolí Ohře a jejích přítoků a zasahuje na území vodní nádrže Skalka. Geologické podloží svahů nad nivou pak tvoří středně až hrubě zrnitá porfyrická biotická žula. Na hranici rezervace byl v minulosti těžen písek v pískovně, která se nachází v ochranném pásmu rezervace a je chráněna jako významný krajinný prvek Pískovna Pomezná. Slouží jako biotop především pro plazy a obojživelníky.

Vegetaci tvoří komplex vlhkých luk, olšin a vrbin a porosty doubrav. Lesní porosty v západní části ochranného pásma tvoří náletové dřeviny, především javor klen (Acer pseudoplatanus) a jasan ztepilý (Fraxinus excelsior). V okolí vodních toků dominují neobhospodařované louky s rákosinami. Převažuje rákos obecný (Phragmites australis), tužebník jilmový (Filipendula ulmaria).

Přírodní rezervace Rathsam je domovem pro mnoho chráněných druhů rostlin, včetně prstnatce májového, oměje pestrého, vemeníku dvoulistého, kruštíku širolistého, mochny bahenní, rozrazilu štítkovitého a zvonečníku černého.

Tato rezervace je také velmi důležitá pro řadu chráněných a ohrožených druhů živočichů. Na území žije bobr evropský a vydra říční. Vodní nádrž Skalka slouží jako významná tahová zastávka a zimoviště pro velké množství ptáků, včetně čápa bílého a čápa černého, chřástala polního a chřástala vodního, čírky modré a čírky obecné, motáka pilicha a motáka pochopa, luňáka červeného a luňáka hnědého, hohola severního, drozda cvrčala, potápky černokrké, potápky malé, potápky roháče, potápky rudokrké a mnoho dalších.

Lokalita je rovněž důležitá pro rozmnožování obojživelníků. Z nich zde byli zjištěni čolek horský, čolek obecný a čolek velký, ropucha krátkonohá a ropucha obecná, rosnička zelená, skokan krátkonohý, skokan ostronosý a skokan zelený. Z plazů zde žije zmije obecná, ještěrka obecná a ještěrka živorodá.

Přírodní rezervace Rathsam je skutečně fascinujícím místem, kde se prolíná historie a příroda. Je to svědectví o tom, jak může příroda přežít a prosperovat i v nejtěžších podmínkách.

Zdroj: https://cs.wikipedia.org/wiki/Rathsam

Dojmy: Velmi zajímavá mokřadní oblast, kde jsem příliš do mokřadů nezalézal.

Mapa

Fotografie

PR Rathsam v Hůrce
PR Rathsam v Hůrce
PR Rathsam v Hůrce
PR Rathsam v Hůrce
PR Rathsam v Hůrce
PR Rathsam v Hůrce
PR Rathsam v Hůrce
PR Rathsam v Hůrce
×