logo prehis.cz Cestování okres Cheb Hranice kostel Navštívení Panny Marie pomník obětem 1. světové války

Hranice - pomník Anglických letců

Informace

Navštíveno: 26. 4. 2020

Historie: V druhé polovině 20. století nebo na počátku 21. století byl vytvořen pomník, jehož autor zůstává neznámý. Tento pomník je věnován památce sedmi anglických letců, kteří zahynuli během druhé světové války.

Dne 5. března 1945 v 16:40 byl ze základny Scampton zahájen bombardovací nálet na Chemnitz. Po úspěšném náletu se celá bombardovací letka otáčela nad Krušnými horami, když se dostala pod těžkou protiletadlovou střelbu. Ve 21:40 se rozezněli sirény a ve 22:27 bylo vidět hořící letadlo, které se řítilo k zemi a jen tak tak se vyhnulo špičce kostela. Následně letoun vybuchl. Další výbuch pak následoval po dopadu letadla u Farského lesa.

Těla letců byla značně ohořelá a zaklíněná pod troskami či rozházená po zmrzlé půdě. Dle svědectví svědků jeden letec přežil a prchal směrem do Růžového údolí, kde byl v místním kamenolomu nalezen mrtvý. Těla letců byla následně umístěna a pohřbena v rohu místního hřbitova.

Až na nátlak Britského letectva proběhlo v roce 1947 vyšetřování incidentu a následně dne 3. září 1947 proběhla exhumace letců, kteří byli přesunuti na současné místo na vojenský hřbitov v Olšanských hřbitovech v Praze. Tento pomník je tedy věnován těmto sedmi letcům a připomíná jejich statečnost a oběť, kterou přinesli během druhé světové války.

Zdroj: Naučná tabule

Dojmy: Jednoduchý a zajímavý pomník, který připomíná tuto událost.

Mapa

Fotografie

pomník Anglických letců v Hranicích
pomník Anglických letců v Hranicích
pomník Anglických letců v Hranicích
pomník Anglických letců v Hranicích
×