logo prehis.cz Cestování okres Cheb Horní Kramolín PP Čerktus smírčí kříž 0002

Horní Kramolín - PP Sirňák

Informace

Navštíveno: 23. 6. 2019

Historie: Sirňák, přírodní památka o rozloze 1,87 ha, je fascinujícím místem, které bylo vyhlášeno v roce 1986. Nachází se necelé 3 km severně od obce Ovesné Kladruby, na severovýchodním úpatí Podhorního vrchu.

Toto místo je jedinečné díky sirnato-uhličitým plynům, které vytvářejí bahenní krátery. Podloží území tvoří amfibolity mariánskolázeňského metabazitového komplexu. Půda je hlinitá až písčitohlinitá a zrašeliněná, s ojedinělými menšími balvany pocházejícími z Podhorního vrchu.

Mofety, výrony oxidu uhličitého s přítomností sirovodíku, se nacházejí převážně na malé lesní pasece v depresi zaplněné vodou, která je přibližně 100 metrů dlouhá a 4 – 10 metrů široká. Vývěry plynů lze pozorovat i přímo v řece Teplá, která teče okrajem území jako malý potůček.

V horkých letních obdobích vodní plochy vysychají, nebo jejich hladina výrazně kolísá, což vede k vysrážení bílých povlaků solí na okrajích. Voda v tůních vypadá, jako by se vařila, ale je studená.

Na rašeliništích v okolí mofet roste suchopýr pochvatý (Eriophorum vaginatum) a úzkolistý (Eriophorum angustifolium), v nivě Teplé oměj vlčí (Aconitum lycoctonum). Na území žijí běžné lesní druhy živočichů, byl zde pozorován krkavec velký (Corvus corax), v říčce Teplé se vyskytuje mník jednovousý (Lota lota).

Zdroj: https://cs.wikipedia.org/wiki/Sir%C5%88%C3%A1k

Zdroj poslední fotografie: https://cs.wikipedia.org/wiki/Sir%C5%88%C3%A1k

Dojmy: Bohužel jsem si musel poslední fotografii zapůjčit, jelikož blíže k těmto výronům se dostat nedalo z důvodu silně podmáčené půdy a vysokého porostu.

Mapa

Fotografie

PP Sirňák v Horním Kramolíně
PP Sirňák v Horním Kramolíně
PP Sirňák v Horním Kramolíně
PP Sirňák v Horním Kramolíně
×