Navštíveno: 23. 6. 2019
Historie: Čertkus, přírodní památka s rozlohou 42,62 ha, se nachází jižně od obce Horní Kramolín, podél toku říčky Teplé a na březích Podhorní nádrže. Tato oblast byla vyhlášena přírodní památkou v roce 2014 a je součástí ochranného vodárenského pásma, což znamená, že přístup je zde omezený.
Vegetace v této oblasti je tvořena mokřadními loukami, slatiništi, prameništi a fragmenty olšových luhů. Roste zde množství chráněných a vzácných rostlin, jako je vachta trojlistá, ostřice blešní, tolije bahenní, oměj vlčí mor pravý, kosatec sibiřský, tučnice obecná, bařička bahenní, ostřice přioblá, hadí mord nízký, prstnatec Fuchsův, prstnatec májový, vrba rozmarýnolistá a další.
Území je také pravidelným hnízdištěm bekasiny otavní a chřástala polního. Nejvýznamnějším živočichem je však hnědásek chrastavcový, jeden z nejvíce ohrožených denních motýlů v Evropě. Dalším významným hmyzím druhem je kriticky ohrožený hnědásek rozrazilový.
Severozápadně od Čertkusu se nachází přírodní památka Sirňák, která je známá svými vývěry plynů. I v přírodní památce Čertkus lze nalézt vývěry plynů a minerálních vod ústících přímo do toku říčky Teplé.
Území je mozaikovitě koseno (zčásti ručně, zčásti strojově), jsou zde průběžně redukovány nálety dřevin a obnovovány staré zaniklé rybníčky. Lokalita je typickou ukázkou dobře zachovalých mokřadů Tepelska.
Zdroj: https://cs.wikipedia.org/wiki/%C4%8Certkus_(p%C5%99%C3%ADrodn%C3%AD_pam%C3%A1tka)
Zdroj posledních dvou fotografií: https://cs.wikipedia.org/wiki/%C4%8Certkus_(p%C5%99%C3%ADrodn%C3%AD_pam%C3%A1tka)
Dojmy: Krásná přírodní památka, kterou jsem fotil jen z okraje, z tohoto důvodu jsem si dovolil zapůjčit dvě poslední fotografie.