Navštíveno: Nenavštíveno
Historie: Manský dvůr, s první písemnou zmínkou z roku 1242, je historickým skvostem, který kdysi držel Konrád z Hohenbergu. Původně sloužil jako strážní místo, později se stal lénem, odkud pochází jeho dřívější německý název Lehnhof. Ve 12. a 13. století tento dvůr připomínal kamenný dvorec obklopený hlubokým vodním příkopem, který se do dnešních dnů zachoval v délce přibližně 900 metrů.
S časem se tento manský dvůr proměnil a získal svou současnou podobu typické chebské lidové hrázděné architektury. Před první světovou válkou byl součástí Kynžvartského panství a po pozemkové reformě z roku 1919 se stal tzv. zbytkovým statkem. Na počátku 30. let 20. století koupila zdevastovaný statek a zaplevelené pozemky rodina pražského architekta Milana Babušky, která zde nechala postavit rodinnou vilu ve stylu moderny a vybudovat soustavu vodních nádrží.
Období obnovy Manského dvora skončilo v roce 1938 záborem pohraničí a statek musela rodina Babuškových opustit. Během druhé světové války zde bydlela manželka sudetského Němce, vůdce sudetoněmecké strany a válečného zločince Konrada Henleina. Po roce 1945 se statek na krátkou dobu vrátil rodině Babuškových, ale v roce 1948 byl znárodněn.
Po roce 1989 získala statek opět rodina Babuškových a postupně ho zrekonstruovala do původní podoby. V jedné z budov vznikl penzion a hospůdka a od roku 2003 je zde umístěno malé muzeum se stovkami exponátů týkajících se zejména historie Mariánskolázeňska.
Zdroj: https://www.hrady.cz/palac-dum-mansky-dvur/
Zdroj: https://cs.wikipedia.org/wiki/Mansk%C3%BD_dv%C5%AFr
Zdroj fotografií: https://cs.wikipedia.org/wiki/Mansk%C3%BD_dv%C5%AFr
Dojmy: Krásný dodnes zachovaný statek, který jsem bohužel nenavštívil.