Navštíveno: Nenavštíveno
Historie: V Chebu se narodil významný básník JUDr. Hugo Zuckermann (15. května 1881 – 23. prosince 1914), který se proslavil během první světové války svými válečnými písněmi. Nejznámější z nich, **"Reiterlied 1914"**, zhudebnil slavný skladatel Franz Lehár a věnoval ji rakouskému následníkovi trůnu. Po Zuckermannově předčasné smrti vydali jeho přátelé sbírku básní nazvanou **"Gedichte"**, která obsahuje válečné i milostné verše a básně oslavující sionismus a židovství.
Osudným se Zuckermannovi stal 23. listopad 1914, kdy byl těžce zraněn u Radyma v Haliči. Byl převezen do lazaretu ve svém rodném Chebu, kde o měsíc později podlehl zraněním a břišnímu tyfu ve věku pouhých 33 let.
Na jeho počest se představitelům chebské Židovské náboženské obce (E. Löwymu, Ernstu Schickovi a rabinátu) podařilo díky podpoře členů obce, pohřebního bratrstva chevry kadišy, přátel a dalších židovských obcí nashromáždit 12 000 Kč. Tyto prostředky byly určeny na zhotovení uměleckého náhrobku pro Hugo Zuckermanna. Návrh vytvořil architekt Richard Herrmann a náhrobek byl slavnostně odhalen na židovském hřbitově v Chebu 13. června 1927.
Na náhrobku stál tento nápis:
ZÜND AN DER MENORA
LETZTEM AST EIN LICHT
FÜR EINEN TOTEN
OBERLEUTNANT
DR. HUGO ZUCKERMANN
GEB. 15. 5. 1881 – GEST. 23. 12. 1914
ICH SAH DIE STERNE GEGEN
MITTERNACHT SICH NEIGEN,
EH NOCH MEIN BLICK DAS
LAND DER SEHNSUCHT
GRÜSSTE
V českém překladu Václava Mlse:
Zapalte pro zesnulého
na posledním rameni menory
plamínek světla
Nadporučík
dr. Hugo Zuckermann
nar. 15. 5. 1881 – zemř. 23. 12. 1914
Viděl jsem o půlnoci
hvězdy sklánět se k zemi,
dříve, nežli pohled můj
kraj touhy mé pozdravil
Během druhé světové války byl náhrobek, stejně jako většina náhrobků na židovském hřbitově v Chebu, zničen. Aby byla zachována památka na tohoto významného básníka a na židovský hřbitov, který zde stál od roku 1874, byl 12. října 1969 odhalen nový pomník. Navrhl jej architekt J. Šimůnek a pomník byl zhotoven na náklady města Chebu poté, co se židovská obec zřekla vlastnického práva k pozemku.
Příběh Hugo Zuckermanna je dojemnou kapitolou chebské historie. Připomíná nám nejen talentovaného básníka a jeho přínos literatuře, ale také osudy židovské komunity ve městě. Pomník dnes slouží jako tichá vzpomínka na minulost a výzva k uchování paměti pro budoucí generace.
Zdroj: http://encyklopedie.cheb.cz/cz/encyklopedie/pomnik-h-zuckermanna
Zdroj fotografie: https://mapy.cz/s/bujezoraku
Dojmy: Jednoduchý pomník, který jsem bohužel nenafotil, a tak jsem si dovolil zapůjčit jeho fotografii.