logo prehis.cz Cestování okres Cheb Cheb nová synagoga Pachelbelův dům

Cheb - obchodní komora

Informace

Navštíveno: nenavštíveno

Historie: Na přelomu 19. a 20. století vznikla v Chebu budova, která měla nejen splnit praktické potřeby, ale zároveň se stát symbolem rostoucího významu města a jeho obchodníků. Budova Obchodní a živnostenské komory, dnes sídlo banky Moneta, je ukázkovým příkladem novoněmecké renesance, v níž se elegance snoubí s monumentálností. Postavena byla roku 1899 u příležitosti padesátého výročí vlády císaře Františka Josefa I., a to na proluce v ulici J. V. Sládka, kde se dříve nacházelo několik starších domů.

Autorem návrhu byl františkolázeňský stavitel Gustav Wiedermann, který proslul svým citem pro estetiku i praktičnost. Realizaci projektu svěřil chebskému staviteli Franzu Krausemu. Budova vyrostla přímo naproti nové radnici a měla v sobě ztělesňovat moderní duch doby, inspirovaný historickými styly. Její podoba dodnes odráží tehdejší vkus a ambice: třípatrová rohová stavba s věží, štíty a bohatými zdobnými detaily.

Dominantou budovy je masivní věž, která podtrhuje její reprezentativní charakter. Hlavní průčelí zdobí arkýř, pod kterým se nachází úzký balkon, a výrazný štít sahající až k hřebenu střechy. Ve štítu jsou zasazeny barevné portréty významných osobností, jako je císař Maximilian či Albrecht Dürer. Tyto umělecké prvky vytvořil mladý malíř August Brömse, pozdější profesor na pražské Umělecké akademii. Kromě exteriéru se věnoval také výzdobě interiéru, především výstavní síně, kde zobrazil symboly regionálních řemesel, průmyslu a lázeňství.

Interiér byl navržen s důrazem na funkčnost i reprezentaci. Přízemí poskytovalo prostor pro bytové jednotky, zatímco první patro sloužilo jako kanceláře Obchodní a živnostenské komory. Ve druhém patře se nacházel velký zasedací sál a výstavní síň, která nabízela prostor pro prezentaci práce živnostníků z celého regionu. Původně měla výstavní síň sloužit výhradně chebským řemeslníkům, ale později se otevřela všem podnikatelům z obvodu komory.

Budova dnes plní moderní účel, ale stále si zachovává svou historickou důstojnost. Při pohledu na její věž, zdobené štíty a barevné portréty na průčelí si nelze nevšimnout stopy, kterou zde zanechala doba, kdy se Cheb snažil stát centrem obchodu a kultury. Tato stavba je nejen svědectvím o tehdejší architektuře, ale také o odhodlání a vizích lidí, kteří ji přivedli k životu.

Zdroj: http://encyklopedie.cheb.cz/cz/encyklopedie/obchodni-komora

Zdroj fotografie: https://mapy.cz/s/ladetesuko

Dojmy: Nádherná a honosná stavba, kterou jsem bohužel nenafotil, a tak jsem si dovolil zapůjčit její fotografii.

Mapa

Fotografie

obchodní komora v Chebu
obchodní komora v Chebu
×