logo prehis.cz Cestování okres Cheb Cheb dům u Černého Medvěda dům U Dvou Arcivévodů

Cheb - dům u Černého Orla

Informace

Navštíveno: nenavštíveno

Historie: Dům U Černého orla, nacházející se na náměstí Krále Jiřího z Poděbrad, má za sebou bohatou historii, která sahá až do doby renesance. Byl vystavěn kolem roku 1600 jako renesanční objekt, přičemž během staletí prošel několika významnými přestavbami. Nejvýraznější změny přišly v 19. století a následně ve 20. století, kdy se dům přizpůsobil novým potřebám.

Fasáda domu je jednoduchá, avšak elegantní. Okenní otvory v patrech zdobí štukové šambrány s uchy, které přidávají jemné detaily do jinak hladkého průčelí. Dům má třípatrovou čtyřosou strukturu se sedlovou střechou a vikýři, zatímco přízemí zvýrazňuje lineární bosáž pod nízkou římsou. Špaletová okna s kamennými parapety a jemně profilovanými šambránami dodávají fasádě subtilní styl. Nejvyšší podlaží charakterizují nižší a užší sdružená okna, která přispívají k vyváženému vzhledu budovy.

Dvorní průčelí je čtyřosé, s rizalitem, který obsahuje široká okna a portál průjezdu. Střecha nad dvorem je lomená a její centrální prvek tvoří prosklený světlík, který zajišťuje dostatek světla pro vnitřní prostory.

Mezi lety 1496 a 1893 prošel dům rukama mnoha významných majitelů. Prvním známým vlastníkem byl Andreas (I.) Bayer, jehož rodina držela dům po několik generací. V polovině 17. století jej získal Gottfried Carlsohn, který zde mezi lety 1656 a 1686 zřídil hostinec „U zlatého jelena.“ Tento hostinec vznikl poté, co Carlsohn přenesl hostinské oprávnění z jiného hostince v Provaznické ulici a dům opatřil novým názvem.

Následně se dům dostal do rukou Johann Michael Hänflinga, jehož rodina jej vlastnila do roku 1737. Po soudním řízení v roce 1739 byl dům prodán lékárníkovi Josefu Franzi Antonu Hederovi, který zde zřídil lékárnu. Roku 1750 byla lékárna přejmenována na „U černého orla,“ a tento název si udržela až do konce druhé světové války.

V 19. století přešel dům na manžele Thomase a Marii Claru Hlawovi, kteří jej přenechali své dceři Evě Tachezy. Rodina Tachezy vlastnila dům až do konce 19. století, kdy jej získala Amalie Constanze, ovdovělá dr. Sommer.

Po roce 1954 prošel dům rekonstrukcí v rámci asanace, kdy byl upraven mázhaus a zřízen průchod do Školní ulice. V 70. letech 20. století došlo k dalším významným úpravám, kdy byla rekonstruována drogerie propojená s přízemím sousedního domu. Po roce 1990 byla prodejna privatizována a přejmenována na „Drogerii u anděla.“ V nebytovém prostoru vpravo od průchodu byl později zřízen kiosek rychlého občerstvení, který obsluhoval zákazníky přímo z okénka do ulice.

Dům U Černého orla není jen architektonicky zajímavý svou jednoduchou, avšak důmyslnou fasádou, ale také nese otisk bohaté historie, která odráží společenské i obchodní proměny Chebu. Tento dům zůstává důležitým svědkem vývoje města a jeho živé atmosféry po staletí.

Zdroj: https://pamatkovykatalog.cz/mestansky-dum-20486003

Zdroj: http://encyklopedie.cheb.cz/cz/encyklopedie/dum-u-cerneho-orla

Zdroj fotografie: https://mapy.cz/s/cehoruzane

Dojmy: Krásný dům, který jsem bohužel nenafotil, a tak jsem si dovolil zapůjčit jeho fotografii.

Mapa

Fotografie

dům u Černého Orla v Chebu
×