logo prehis.cz Cestování okres Cheb Beranovka dům čp. 13

Beranovka - Beranovská olše

Informace

Navštíveno: nenavštíveno

Historie: V malebné oblasti západních Čech, v blízkosti města Teplá, se nachází neobyčejný přírodní poklad - Beranovská olše. Tento památný strom, který roste v nivě Podhájského potoka jižně od místní části Beranovky, je nejen významnou součástí krajinářského rázu okresu Cheb, ale také nejmohutnějším stromem svého druhu v celé České republice.

Beranovská olše, vědecky známá jako Alnus glutinosa, je impozantní strom dosahující výšky přibližně 18 metrů a obvodu 635 centimetrů. Její mohutnost a jedinečnost spočívá v tom, že se jedná o srostlici šesti olšových kmenů, které vyrůstají ze společné boulovité báze. Při pohledu z dálky byste mohli dokonce zaměnit tuto olši za starý dub.

Od 25. března 2005 je tento strom chráněn na základě rozhodnutí městského úřadu v Mariánských Lázních. Ačkoli je tento strom památný, je ponechán přirozenému vývoji až do konečné fáze odumření, aniž by se prováděly jakékoli zásahy. Beranovská olše je tedy živým svědkem přírodní historie a její existence je připomínkou úcty, kterou máme vůči přírodě a její neocenitelné hodnotě.

Zdroj: https://cs.wikipedia.org/wiki/Beranovsk%C3%A1_ol%C5%A1e

Zdroj fotografie: https://cs.wikipedia.org/wiki/Beranovsk%C3%A1_ol%C5%A1e

Dojmy: Majestátní památný strom, který jsem bohužel nenafotil, a tak jsem si dovolil zapůjčit jeho fotografii.

Mapa

Fotografie

Beranovská olše v Beranovce
×