logo prehis.cz Cestování okres Cheb Bohuslav krucifix

Bohuslav - kaple

Informace

Navštíveno: nenavštíveno

Historie: V malebné vesničce Bohuslav, která je známá jako Paslas, stojí tajemná ruina. Je to vše, co zbývá z obecní kaple, která kdysi hrdě stála uprostřed návsi. Tato kaple, postavená v klasicistním nebo barokním stylu, byla vystavěna kolem roku 1800. Architekt, který navrhl tuto stavbu, zůstává neznámý, ale jeho dílo bylo postaveno před usedlostí s číslem popisným 14 v horní jižní části návsi.

Kaple byla součástí farnosti kostela svatých Petra a Pavla v Mnichově. První zmínka o ní se objevuje na mapě stabilního katastru vesnice z roku 1839. Bohužel, po nuceném vysídlení německého obyvatelstva po druhé světové válce, kaple přestala být udržována a začala chátrat. Vnitřní zařízení bylo rozkradeno nebo zničeno.

Podle fotografie z roku 1963 byla zvonička na střeše kaple již tehdy podepřena tyčemi, protože hrozilo její zřícení. Dnes z bývalé kaple zůstává pouze zarostlé a narušené obvodové zdivo, z něhož část hrozí zřícením. V interiéru objektu jsou vidět části propadlého krovu a stropu. Současná fotografie pochází z roku 2019 a dobová pak z roku 1963. Tato místa jsou nyní tichými svědky minulosti, kteří vyprávějí příběh o změnách, které prošla tato malá vesnice.

Zdroj: https://www.pamatkyaprirodakarlovarska.cz/bohuslav-kaple

Zdroj fotografií: http://www.znicenekostely.cz/index.php?load=detail&id=12155

Dojmy: Ruina bývalé kaple, kterou jsem bohužel nenafotil, a tak jsem si dovolil zapůjčit její fotografie.

Mapa

Fotografie

kaple v Bohuslavi
kaple v Bohuslavi
kaple v Bohuslavi
×