logo prehis.cz Cestování okres Cheb kostel sv. Mikuláše pomník Edvarda Beneše

Aš - pomník Dr. Martina Luthera

Informace

Navštíveno: 29. 4. 2020

Historie: Ve městě Aš stojí pomník Dr. Martina Luthera, jediný svého druhu v České republice. Tento monumentální kousek vytvořil norimberský sochař Johann Wolfgang Rössner a odlil Christoph Albrecht Lenz, slévárenský mistr z rodiny, která se tomuto řemeslu věnuje již od roku 1829. Oba umělci spolupracovali i na pomníku Martina Behaima v Norimberku.

Podstavec pomníku, vyrobený z leštěného syenitu, vytvořil kameník Wilhelm Wölfel z bavorského Selbu. Na přední straně podstavce je nápis "Dr. MARTIN LUTHER" a na zadní straně "Enthüllt am 10. November 1883". Pomník byl odhalen 11. listopadu 1883 během oslav Lutherfestu, které připomínaly 400. výročí narození Martina Luthera.

Pomník odkazuje na luteránskou tradici v Ašsku, kde místní evangelický sbor patřil k největším v Rakousku-Uhersku. Náklady na jeho pořízení činily 6 775 marek.

V průběhu druhé poloviny 20. století pomník pravděpodobně nebyl udržován, a tak prošel renovací v roce 1999. Tuto renovaci připomíná nápis "Restauriert im Jahre 1999 durch dem Heimatverband des Kreises Asch und die Stadt Asch". V roce 2008 byl pomník přesunut na současné místo. V roce 2013 byl poničen padlou větví a náklady na jeho opravu si vyžádaly okolo 100 000 korun. Tento pomník je tak nejen památkou na Martina Luthera, ale také svědectvím o historii a kultuře tohoto regionu.

Zdroj: https://cs.wikipedia.org/wiki/Pomn%C3%ADk_Dr._Martina_Luthera_(A%C5%A1)

Dojmy: Zajímavá litinová socha, která je umístěná na kamenném podstavci.

Mapa

Fotografie

pomník Dr. Martina Luthera
pomník Dr. Martina Luthera
pomník Dr. Martina Luthera
pomník Dr. Martina Luthera
pomník Dr. Martina Luthera
pomník Dr. Martina Luthera
×