logo prehis.cz Cestování okres Cheb pomník Dr. Martina Luthera pomník Friedricha Ludwiga Jahna

Aš - pomník Edvarda Beneše

Informace

Navštíveno: Nenavštíveno

Historie: V malebném městě Aš, které se nachází na západě České republiky, stojí památník, který vzdává hold jednomu z nejvýznamnějších politických vůdců země - prezidentu Edvardu Benešovi. Tento památník je významným symbolem Benešovy cesty do exilu v roce 1915, kdy překročil státní hranice a uprchl do Německa.

Památník je tvořen žulovým kvádrem, na jehož vrcholu je vytesán český znak. Ve střední části kvádru je reliéf obličeje Edvarda Beneše a ve spodní části je deska s nápisem: "Tudy se pan prezident dr. Edvard Beneš do ciziny ubíral, aby svému lidu ku svobodě brány na bojištích světa otvíral".

Tento památník byl odhalen v roce 1947 na místě zvaném Benešův palouček, kde Beneš překročil státní hranici. Místo bylo upraveno a kromě památníku zde bylo také vyznačeno datum přechodu kameny v zemi. Avšak když se místo dostalo do hraničního pásma, na památník se zapomnělo a místo se proměnilo v džungli.

Naštěstí byl památník nalezen v roce 1990 a v roce 1995 byl znovu odhalen před budovou základní školy na Okružní ulici. Místo přechodu dr. Beneše s vyznačeným datem se dodnes zachovalo v těsné blízkosti hranice a je lépe dostupné z německé strany z příhraniční silnice. Tento památník tak připomíná nejen Benešovu cestu do exilu, ale také jeho neúnavné úsilí o svobodu svého lidu.

Zdroj: https://cs.wikipedia.org/wiki/Pam%C3%A1tn%C3%ADky_v_A%C5%A1i

Zdroj fotografie: https://mapy.cz/s/hedesasano

Dojmy: Zajímavý pomník, který jsem nenafotil, a tak jsem si dovolil zapůjčit jeho fotografii.

Mapa

Fotografie

pomník Edvarda Beneše v Aši
×