logo prehis.cz Cestování okres Cheb pomník Friedricha Schillera pomník Gustava Geipela

Aš - pomník J. W. Goetha

Informace

Navštíveno: 29. 4. 2020

Historie: Ke stému výročí úmrtí J. W. Goetheho byl 28. srpna 1932 na tehdejším Tržním náměstí, dnes Goethově náměstí, slavnostně odhalen památník. Tento monument, tvořený sochou Goetheho umístěnou na podstavci uprostřed kamenné kašny, byl vytvořen podle návrhu Johannese Watzala z Teplic.

Od své instalace v roce 1932 opustila socha své místo pouze dvakrát. Poprvé v roce 1974, kdy byla odvezena do sléváren v Krásné a vypískována. Druhýkrát v roce 2008, kdy musel památník ustoupit celkové rekonstrukci silniční infrastruktury Goethova náměstí. Socha i kašna byly při té příležitosti odvezeny do skladů, kde byly pod odborným dohledem restaurovány.

Při rozebrání kašny byla objevena kovová schránka obsahující skleněnou schránku, ve které byly uloženy dobové pohlednice, noviny, mince a dokumenty týkající se lidí a organizací, které se v roce 1932 podílely na sponzorství a výstavbě kašny. Tento nález byl předán odborníkům k záchraně.

Socha i kašna se vrátily na své místo až v roce 2014, během rekonstrukce Goethova náměstí. Z důvodu nedostatku finančních prostředků byl tento projekt od roku 2009 neustále odsouván. Silnice se v okolí změnily, a tak po svém návratu pomník změnil svou polohu o několik metrů. Tento památník tak nadále slouží jako připomínka Goetheho odkazu a jeho přínosu k literatuře.

Zdroj: https://cs.wikipedia.org/wiki/Goeth%C5%AFv_pam%C3%A1tn%C3%ADk_v_A%C5%A1i

Dojmy: Zajímavá kašna, která je na vrcholu zdobena sochou tohoto básníka a přírodovědce.

Mapa

Fotografie

pomník J. W. Goetha v Aši
pomník J. W. Goetha v Aši
pomník J. W. Goetha v Aši
pomník J. W. Goetha v Aši
pomník J. W. Goetha v Aši
×