logo prehis.cz Cestování okres Cheb dům čp. 1503/21 dům čp. 1577/2

Aš - dům čp. 1558/19

Informace

Navštíveno: Nenavštíveno

Historie: V malebném městě Aš se tyčí samostatně stojící nárožní obytný dům, který je výsledkem vize Gustava Rockstocka. Tento mohutný dům byl postaven podle projektu z roku 1912, jehož autor zůstává neznámý.

Dům je dvoupatrový a je navržen v tradicionalistickém duchu secesní architektury, s romantizujícími prvky, které dodávají budově jedinečný charakter. Dominantním prvkem tohoto objektu je nárožní věžice, která přitahuje pohledy kolemjdoucích.

Hlavní průčelí domu je zdůrazněno širokým rizalitem se štítem v úrovni mansardové střechy. V přízemí rizalitu je situován hlavní vstup do budovy, který je tvořen vysokým půlkruhovým otvorem. Patra a štít rizalitu jsou zdobeny štukovým romantizujícím hrázděním. Rizalit je široký na tři okenní osy.

Přízemí je členěno pouze soklem z bosovaných kamenných kvádrů, zatímco zbývající plocha fasády je hladká. Horní patra jsou oproti přízemku mírně uskočena a rozčleněna jsou pilastry, které vyrůstají z předstupující plochy fasády přízemí. Pilastry člení plochu pater na jednotlivá pole, ve kterých jsou vždy po jednom okenním otvoru. Jednotlivá patra jsou pak od sebe oddělena pásem s jemnou geometrickou výzdobou.

Střecha objektu je mansardová, což dodává domu další vrstvu elegance. Tento dům je skvělým příkladem secesní architektury a je důkazem dovednosti a kreativity svého neznámého autora.

Zdroj: https://pamatkovykatalog.cz/dum-11164294

Zdroj fotografie: https://mapy.cz/s/pozozolapa

Dojmy: Nádherný dům, který jsem bohužel nenafotil, a tak jsem si dovolil zapůjčit jeho fotografii.

Mapa

Fotografie

dům čp. 1558/19 v Aši
×