Roztěž - zámek Roztěž

Informace

Navštíveno: Nenavštíveno

Historie: Ve 14. století byla ves Roztěž v majetku dvou vladyků: Ješek z Roztěže a Štěpán z Roztěže. Později obec patřila do malešovského panství. Původně se zde nacházel gotický hrad ze 14. století, jež vystavěl Bohuslav z Košic, kterému se říkalo Černý hrad nad Strží a jeho zakladatelem pravděpodobně byl Bohuslav z Košic. V roce 1679 byly zbytky hradu zbořeny a na jeho místě dal vybudovat hrabě Jan Špork, který toto panství zakoupil roku 1666 malý jednopatrový lovecký zámek, který byl dokončen roku 1674. V letech 1827–1830 proběhla klasicistní přestavba zámku, kterou dal udělat Karl Anton Maximilian von Dalberg, kdy bylo současně přistavěno druhé zámecké patro. Další přestavba proběhla v letech 1900–1911 za Karla Heriberta Dalberga ve slohu Vídeňského secesního klasicismu. Přestavbu provedl Antonín Vepřek z Malešova podle plánů vídeňského architekta Leopolda Bauera. Budova byla rozšířena o dvě jednopatrová křídla s mansardovou střechou. V rámci přestavby byly zámek vybaven na tehdejší dobu řadou moderních vymožeností, např. centrálním vytápěním nebo telefonní ústřednou. V severním křídle je zámecká kaple zasvěcená Nanebevstoupení Panny Marie. V kapli je zazděno několik kamenů z gotického hradu Dalburg na Rýně. Okolo zámku byl zbudován anglický park, v severní části byla užitková zahrada a skleníky. Zdejší zámek zdědila Maria Anna Salm – Salm, té byl ale zámek roku 1945 zabaven a stal se majetkem státu. Od roku 1946 byl zámek využíván Českým svazem novinářů, obdobně jako zámek Dobříš byl využíván Svazem českých spisovatelů. Po roce 1990 byl řadu let víceméně bez využití a chátral, pouze se zde v letech 1993–1994 natáčela velká část seriálu Život na zámku. Natáčel se zde také 26. díl Neznámý televizního seriálu Dobrodružství kriminalistiky jež měl premiéru 1994, režisér. V roce 2001 byl zámek zakoupen současným vlastníkem, v letech 2002–2005 proběhla rozsáhlá rekonstrukce. Jako soukromé sídlo Casa Serena je zámek i v park v současnosti nepřístupný, kromě určitých firemních akcí, kterým je k dispozici i stejnojmenné soukromé golfové hřiště. Toto privátní mistrovského hřiště postavili ateliér European Golf Design a Sommerfeld AG design. Hřiště leží na ploše 100 hektarů, víceméně ve všech směrech od centra obce, měří 6364 metrů a má par 71. V letech 2008–2011 se zde konal mezinárodní golfový turnaj Casa Serena Open, součást European PGA Senior Tour.

Zdroj: https://cs.wikipedia.org/wiki/Rozt%C4%9B%C5%BE

Zdroj: https://kutnohorsky.denik.cz/zpravy_region/pohlednice-z-minulosti-z-historie-zamku-v-roztezi-20190804.html

Zdroj: https://www.obecvidice.cz/historie

Zdroj fotografie: https://kutnohorsky.denik.cz/zpravy_region/pohlednice-z-minulosti-z-historie-zamku-v-roztezi-20190804.html

Dojmy: Zajímavý a krásný zámek, který jsem bohužel nemohl navštívit, ani neviděl, jelikož byl schovaný za vysokými stromy. Samotná fotografie pochází ze 30. či 40. let 20. století, kdy již zámek měl svůj současný vzhled.

Mapa

a

Fotografie

×