logo prehis.cz Cestování okres Cheb Kamenec Kamenná

Kamenec

Informace

Navštíveno: nenavštíveno

Historie: Vesnice Kamenec, nazývaná také Dutý Kámen (německy Hohlenstein či Tannaweg), se rozkládala západně od Tří Seker a její počátky sahají do poloviny 18. století. Roku 1745 zde jistý Wutschka postavil dům, označený později číslem popisným 64, a dostal k němu asi 14 hektarů půdy, na níž směl chovat několik kusů dobytka. Jeho hlavním úkolem bylo mýtit lesy a pálit dřevěné uhlí, které pak vozil až do Plzně. Rod Wutschků se s tímto místem pevně sžil; jeden z jeho členů obdržel údajně vyznamenání od knížete Windischgrätze, další členové rodiny postupně drželi i jiné domy v osadě a příjmení „Wutschka“ se později užívalo jako přezdívka pro majitele některých původních domů.

Zpočátku byla hlavní obživou pálení milířů, později lidé těžili dřevo v okolních lesích a mezi lety 1900 a 1930 se zde rozšířilo také soustružení dřevěných perel. Část obyvatel si přivydělávala sezonními pracemi v nedalekých Mariánských Lázních nebo sběrem borůvek a hub, které prodávali lázeňským hostům. Samotný název „Dutý Kámen“ odkazoval na unikátní skalní útvar s jeskyní uprostřed, vysoký zhruba dvanáct metrů. Šlo o kdysi vyhledávaný turistický cíl, často zmiňovaný v dobových průvodcích, kde se nacházela i menší jeskyně přezdívaná „Loupežnické doupě“. Během druhé světové války však byl tento skalní systém vytěžen, patrně za pomoci válečných zajatců, a tím zanikla i jeho někdejší přírodní atraktivita.

Kamenec spravovali farností i školou Tachovské Tři Sekery, avšak kvůli těžkým zimám tu fungovala malá expozitura školy. Jednotřídka se postupně stěhovala mezi různými domy, než bylo roku 1939 zavedeno opět dojíždění do Tří Seker. V obci také sídlila fořtovna, fungující už za časů knížete Windischgrätze a aktivní do první světové války. Roku 1939 stávalo v Kamenci třiadvacet domů a žilo zde 136 převážně německých obyvatel, řadících se k římskokatolickému vyznání. První světová válka si vyžádala osm padlých mužů z vesnice, druhá pak deset. Po jejím skončení byli někteří muži odvedeni do zajateckého tábora v Dolním Žandově, jiní uprchli za hranice, a roku 1946 došlo ke dvěma vlnám odsunu německého obyvatelstva. Přestože přišli noví osadníci, zejména ze Slovenska, postupně se vesnice vylidnila a zanikla. Drtivá většina původních stavení byla zbořena, a dnes už jen vzpomínky a staré fotografie připomínají historii Kamence a jeho obyvatel.

Zdroj: http://www.zanikleobce.cz/index.php?obec=4551

Dojmy: Dříve jistě malebná vesnice, která bohužel v podstatě zanikla.

Mapa

Památky a zajímavosti

dům čp. 64 v Kamenci
Frankův pomník v Kamenci