Navštíveno: nenavštíveno
Historie: Jedlovská kyselka, známá též jako Kyselka v Jedlové, je volně přístupný minerální pramen vyvěrající na ostrůvku mezi rameny Kosového potoka. Vlastní vývěr pramene leží přibližně 25 centimetrů pod úrovní hladiny potoka a prochází nivními sedimenty, jejichž skalní podloží tvoří pararuly a svory chebsko-dyleňského krystalinika. Kyselka bývala vyhlášená svou vysokou perlivostí, danou obsahem oxidu uhličitého (CO₂) dosahujícím až 3 000 mg na litr. Celková mineralizace minerální vody činí kolem 2 300 mg/l a teplota se pohybuje mezi 7 a 8 °C. Voda má pH okolo 5,5 a mírně zvýšený obsah sodíku (332 mg/l) i oxidu křemičitého (32 mg/l). Historicky se zdroj pyšnil tzv. intermitencí – přerušovanými výstřiky minerálky, které postupně ustávaly ve druhé polovině 20. století.
V roce 1920 koupil pozemek s pramenem mariánskolázeňský podnikatel Hans Haubner, jenž se neúspěšně pokusil Kyselku v Jedlové přejmenovat na „Kristův pramen“ (Christusquelle). Pramen se nakonec dostal do majetku města Mariánské Lázně, které jej však komerčně nevyužívalo, a tak zůstal dostupný veřejnosti. Po první světové válce byl vývěr zastřešen jednoduchou stříškou a obehnán nízkou zídkou. Později, po roce 1989, došlo k dalším úpravám: vybudován byl altán, dřevěný chodník s můstkem přes jedno rameno potoka a u pramene byla umístěna informační tabule. Kvůli nepravidelnému sledování kvality minerální vody se zde však doporučuje pít vodu na vlastní nebezpečí.
Zdroj: https://cs.wikipedia.org/wiki/Jedlovsk%C3%A1_kyselka
Zdroj fotografie: https://cs.wikipedia.org/wiki/Jedlovsk%C3%A1_kyselka
Dojmy: Velmi zajímavý pramen, který se mi bohužel nepodařilo ochutnat a ani nafotit. Tak jsem si alespoň zapůjčil jeho fotografie.