Uměleckoprůmyslová škola
logo prehis.cz Cestování okres Semily Turnov škola vila Antonína Horáčka

Turnov - Uměleckoprůmyslová škola

Informace

Navštíveno: 6. 9. 2022

Historie: Střední uměleckoprůmyslová škola a Vyšší odborná škola v Turnově, známá také jako Šperkárna, má hluboké kořeny zpět do roku 1884, kdy byla slavnostně otevřena pod vedením ředitele Josefa Maliny, talentovaného sochaře a cizeléra, absolventa vídeňské uměleckoprůmyslové školy. V průběhu let se škola rozrostla o různé obory, zahrnující nejen broušení drahokamů, ale i zasazování drahokamů, rytí do drahokamů (glyptiku) a později i rytí kovů.

Secesní třípodlažní budova, postavená v letech 1908 až 1909 pod dohledem pražského architekta Jaroslava Valečky, je ikonickým symbolem této školy. S jednoduchou štukovou výzdobou fasády zaujímá tvar nepravidelného písmene V a představuje mistrovský kus architektonické elegance té doby.

Během let se škola vyvíjela pod vedením významných osobností, jako byli Josef Mašek, Antonín Karč, a později i profesoři Bezemek a Rulcová. Jejich vize a zápal pro umění pomohly škole získat mezinárodní uznání. V období mezi dvěma světovými válkami se výtvarný směr posouval od secese k kubismu, funkcionalismu a geometrismu Art deco, což odráželo širší trendy v umění.

Šperkárna není jen školou, ale i místem, kde se rodí umělci a řemeslníci s vášní a nadáním. Její studenti nejen dosahují vynikajících výsledků ve školních soutěžích, ale také reprezentují školu na mezinárodních událostech, jako je kovářské sympozium v rakouském Ybbsitz či Hefaiston na Helfštýně. Společně tvoří pevnou komunitu, udržují tradice jako turnovský majáles a organizují akce jako Seznamovák a Hrátky.

Zdroj: http://www.sups.info/index.php/o-skole/historie-skoly

Zdroj: https://pamatkovykatalog.cz/umeleckoprumyslova-skola-14600927

Zdroj: https://cs.wikipedia.org/wiki/SUP%C5%A0_a_VO%C5%A0_Turnov

Dojmy: Velmi krásná a honosná stavba, která slouží jako stavba.

Mapa

Fotografie

Uměleckoprůmyslová škola v Turnově
Uměleckoprůmyslová škola v Turnově
Uměleckoprůmyslová škola v Turnově
Uměleckoprůmyslová škola v Turnově
×