Navštíveno: 7. 9. 2022
Historie: Hruboskalsko, vyhlášené jako přírodní rezervace 22. dubna 1998, je jedním z největších skalních měst v Chráněné krajinné oblasti Český ráj, s rozlohou 219,2 ha. Toto rozsáhlé skalní město a zachovalé reliktní bory byly hlavním důvodem jeho ochrany.
Skalní město Hruboskalsko se pyšní stovkami skalních masivů a samostatných věží, které dosahují výšky až 60 m. Díky malé odolnosti pískovce a stálému působení řady vlivů jsou skály bohaté na nejrůznější tvary a formy, jako jsou voštiny, okna a brány.
Hruboskalsko je součástí Geoparku Český ráj, který byl zařazen do sítě evropských geoparků v říjnu 2005.
Vznik skalních měst dělíme do čtyř fází. První je fáze přípravná, ve které se pískovcové těleso nalézá pod úrovní terénu. Další fází je počáteční fáze, kterou charakterizuje tektonický výzdvih a erozní činnost. Třetí fází je zralá fáze, která nastává po ukončení tektonického výzdvihu. Poslední fází je fáze stárnutí, ve které dochází k destrukci skalních útvarů. Toto skalní město, stejně jako ostatní v kraji, se vyvíjelo 18–20 milionů let.
Skoro celé území Hruboskalska, téměř 97 %, je pokryto lesy. Mezi typické porosty patří reliktní bory, které se však zachovaly pouze roztroušeně, především na vrcholcích skalních věží nebo na skalních masivech. Najdeme zde také borové doubravy, ale s nižším zastoupením dubu. Dalším typickým porostem skalního města jsou kyselé bučiny, které pokrývají vlhké rokle mezi skalami.
Podrost bylinného patra je charakteristický přítomností borůvky černé (Vaccinium myrtillus), vřesu obecného (Calluna vulgaris), brusinky obecné (Rhodococcum vitis-idaea), metličky křivolaké (Avenella flexuosa), hasivky orličí (Aquilegia vulgaris) a biky chlupaté (Luzola pilosa). Ve vlhkých roklích často najdeme kapraď rakouskou (Dryopteris carthusiana) a kapraď pravou (Dryopteris dilatata). Typický je také výskyt ostřic (Carex) a rákosu obecného (Phragmites australis), zejména kolem malých lesních rybníčků. V údolích u vývěrů pramenů je běžná přeslička největší (Equisetum telmateia).
Jedním z chráněných druhů rostlin je hojně vyskytující se vláskatec tajemný (Trichomanes speciosum). Nejvíce problematickým invazním druhem je borovice vejmutovka (Pinus strobus), která by mohla ohrozit ekosystémy reliktních borů. Byly zde vysazovány i jiné rychle rostoucí dřeviny jako dub červený (Quercus rubra), modřín opadavý (Larix decidua) a jedle obrovská (Abies grandis).
Hruboskalsko je domovem pro různorodou faunu. Mezi obyvatele patří dva druhy plazů, slepýš křehký (Anguis fragilis) a užovka obojková (Natrix natrix), a také dva druhy obojživelníků, ropucha obecná (Bufo bufo) a skokan hnědý (Rana temporaria).
Skalní město poskytuje ideální podmínky pro hnízdění ptáků. Bylo zde nalezeno 73 druhů ptáků, z nichž 62 zde pravidelně hnízdí. Mezi nejhojnější patří poštolka obecná (Falco tinnunculus), puštík obecný (Strix aluco), pěnkava obecná (Fringilla coelebs), rehek zahradní (Phoenicurus phoenicurus), sojka obecná (Garrulus glandarius), stehlík obecný (Carduelis carduelis), straka obecná (Pica pica), vrabec polní (Passer montanus), žluna zelená (Picus viridis), zvonek zelený (Carduelis chloris). Mezi chráněné ptáky patří vlaštovka obecná (Hirundo rustica), rorýs obecný (Apus apus), výr velký (Bubo bubo), krkavec velký (Corvus corax), kavka obecná (Corvus monedula), lejsek malý (Ficedula parva).
Na území Hruboskalska bylo nalezeno 14 druhů savců, včetně jezevce lesního (Meles meles), kuny lesní (Martes martes), lišky obecné (Vulpes vulpes), muflona (Ovis musimon), prasete divokého (Sus scrofa), srnce obecného (Capreolus capreolus), veverky obecné (Sciurus vulgaris), zajíce polního (Lepus europaeus) a vrápence malého (Rhinolophus hipposideros), který je zde kriticky ohrožený.
Bezobratlí obyvatelé této oblasti zahrnují křižáka temnostního (Meta menardi), svižníka polního (Cicindela campestris), kutilku písečnou (Ammophila sabulosa), mravkoleva běžného (Myrmeleon formicarius), tesaříka borového (Spondylis buprestoides), kozlíčka dazule (Acanthocinus aedilis) a ojediněle se zde vyskytuje i motýl přástevník hluchavkový (Callimorpha dominula).
Zdroj: https://cs.wikipedia.org/wiki/Hruboskalsko
Dojmy: Majestátní a velmi rozsáhlé skalní město, které jsem fotil po dobu tří různých dní.