Navštíveno: 8. 9. 2022
Historie: Rozumím, nebudu používat tučné písmo. Prackovský vulkán, známý také jako Prackovská sopka, je vyhaslá sopka nacházející se v nadmořské výšce přibližně 471 metrů v okrese Semily v Libereckém kraji. Tento geologický útvar leží západně od osady Prackov, na katastrálním území Vesec pod Kozákovem a je součástí Chráněné krajinné oblasti Český ráj. Vulkán, který je nejlépe zachovanou sopkou v Čechách, má dokonale uchovaný sopečný kráter.
Na svazích bezejmenného vrchu mezi osadou Prackov a obcí Vesec se nachází četné výchozy pyroklastických uloženin, které svědčí o vulkanické aktivitě v minulosti. Bazální pyroklastika na západním úbočí se vyznačuje vysokým stupněm fragmentace a obsahuje xenolity křídových sedimentů, což odpovídá iniciální freatomagmatické fázi erupce. S postupem do vyšších vrstev se zvyšuje velikost fragmentů a xenolity křídových sedimentů se vytrácí. Mezi fragmenty převládají vesikulované strusky a objevují se vřetenovité bomby s peridotitovými xenolity, což naznačuje změnu erupčního stylu na strombolský.
Morfologická sníženina ve vrcholové části vulkánu pravděpodobně představuje pozůstatek sopečného kráteru, což činí Prackovský vulkán nejlépe zachovaným reliktom sopky v Čechách. V uloženinách se také nachází polohy lávy. Bazanit, který tvoří vulkán, byl datován metodou K/Ar a jeho stáří 4,92 milionu let (Cajz et al. 2009) jej řadí do období pliocénu, což poskytuje cenné informace o geologické historii regionu.
Zdroj: http://lokality.geology.cz/3203
Zdroj: https://cs.wikipedia.org/wiki/Prackovsk%C3%BD_vulk%C3%A1n
Dojmy: Velmi zajímavý a zachovaný pozůstatek sopky.