Loukov
logo prehis.cz Cestování okres Semily Loučky Loužek

Loukov

Informace

Navštíveno: 11. 9. 2022

Historie: Loukov, známý místními obyvateli jako "Loukou", je malebná osada, která je součástí obce Háje nad Jizerou v okrese Semily. Tato osada je situována přibližně jeden kilometr severozápadně od Hájů nad Jizerou, což ji činí ideálním místem pro ty, kteří hledají klid a pokoj.

Historie Loukovu sahá až do roku 1368, kdy byla poprvé zmíněna místní fara. V té době byla vesnice pod správou pánů z Lemberka. O rané historii obce se dozvíme více při návštěvě tvrze Loukov.

V roce 1542 se Loukov stal majetkem pánů Smiřických a byl připojen k panství Semily. Tato změna vlastnictví trvala až do zrušení patrimoniální správy v polovině 19. století.

Po zrušení patrimoniální správy se Loukov stal součástí obce Rybnice. V roce 1961 došlo k další změně, kdy se Loukov stal součástí obce Háje nad Jizerou, kde zůstává dodnes.

Podle posledního sčítání lidu v roce 2021 zde žije celkem 150 obyvatel, což svědčí o poklidné a klidné atmosféře tohoto místa. Loukov je skutečně fascinující místo s bohatou historií a přátelskou komunitou. Je to místo, kde se historie a současnost snoubí v harmonickém souladu.

Zdroj: https://www.hajenadjizerou.cz/obec-1/historie/

Zdroj: https://cs.wikipedia.org/wiki/Loukov_(H%C3%A1je_nad_Jizerou)

Dojmy: Malebná ves, nacházející se severozápadně od Háje nad Jizerou, kde je několik zajímavostí.

Mapa

Fotografie

dům čp. 9 v Loukově
dům čp. 11 v Loukově
dům čp. 29 v Loukově
fara v Loukově
hrobka Franze Gerla v Loukově
hřbitov v Loukově
hřbitovní kaple v Loukově
kaple Panny Marie v Loukově
Kaple Zvěstování Panně Marii v Loukově
kostel sv. Stanislava z Krakova v Loukově
pomník obětem 1. světové války v Loukově
socha sv. Jana Nepomuckého v Loukově
škola v Loukově
tvrz Loukov v Loukově