Loktuše
logo prehis.cz Cestování okres Semily Liščí Kotce Loučky

Loktuše

Informace

Navštíveno: 8. 9. 2022

Historie: V malebném zákoutí Českého ráje, kde se kopce Kozákova tyčí nad okolní krajinou, leží vesnička Loktuše. Tato perla mezi vesnicemi, která je částí obce Mírová pod Kozákovem v okrese Semily, se rozkládá asi dva kilometry východně od své mateřské obce.

Historie Loktuše sahá až do dávných dob, s první písemnou zmínkou datovanou do roku 1320. Od těch dob až do současnosti byla Loktuše svědkem mnoha změn, avšak vždy si zachovala svůj hospodářský charakter. Původně pod správou panství Rohozec nebo Hrubá Skála, Loktuše byla vždy synonymem pro klidný venkovský život.

S příchodem poloviny 19. století a zrušením patrimoniální správy se Loktuše stala součástí obce Klokočí. Avšak již v roce 1921 se osamostatnila a stala se samostatnou obcí. Tento status si udržela až do roku 1961, kdy se spojila s obcemi Bělá, Loučky a Vesec, čímž vznikla obec Mírová pod Kozákovem, jejíž součástí je dodnes.

Podle posledního sčítání lidu v roce 2021 se počet obyvatel Loktuše vyšplhal na 112 duší, což svědčí o její malé, ale pevné komunitě, která je hrdá na svou historii a tradice.

Zdroj: https://cs.wikipedia.org/wiki/Loktu%C5%A1e_(M%C3%ADrov%C3%A1_pod_Koz%C3%A1kovem)

Dojmy: Malebná vesnička, nacházející se jihozápadně od Semil, kde je několik zajímavostí.

Mapa

Fotografie

dům čp. 1 v Loktuši
krucifix v Loktuši
pomník obětem 1. světové války v Loktuši
socha sv. Jana Nepomuckého v Loktuši