Daliměřice
logo prehis.cz Cestování okres Semily Čikvásky Dlouhý

Daliměřice

Informace

Navštíveno: 6. 9. 2022

Historie: Daliměřice, známé také jako Dalimerschitz v německém jazyce, představují část města Turnov v okrese Semily. Tato malebná vesnice se nachází na severoseverozápadě od Turnova. Historie založení této vesnice zůstává zahalena tajemstvím, ale první písemná zmínka o ní pochází z roku 1322. Existuje možnost, že zde kdysi stála vladycká sídla, což naznačuje přítomnost rodu Frycků z Daliměřic. Jejich předek Jeniš z Daliměřic je zmiňován v historických pramenech již v roce 1387. Tento rod byl v Daliměřicích přítomen až do roku 1498, kdy je naposledy zmiňován Mikuláš Frycek z Daliměřic.

V roce 1534 se Daliměřice staly součástí panství Hrubý Rohozec, jehož osudy sdílely po staletí. Po zrušení patrimoniální správy v polovině 19. století se tato ves stala součástí obce Ohrazenice. V roce 1880 se Daliměřice osamostatnily jako samostatná obec. Nicméně v roce 1950 byla tato malebná ves připojena k Turnovu, do kterého od té doby patří.

Podle sčítání lidu z roku 2021 zde žije celkem 1 148 obyvatel, kteří společně tvoří barevnou a pestrou komunitu v srdci českého regionu.

Zdroj: https://cs.wikipedia.org/wiki/Dalim%C4%9B%C5%99ice

Zdroj: Místopisný slovník království Českého - August Sedláček

Dojmy: Velká městská část, nacházející se v severozápadní části Turnova, kde je několik zajímavostí.

Mapa

Fotografie

Daliměřická lípa v Daliměřicích
kaple sv. Václava v Daliměřicích
pomník obětem 1. světové válk v Daliměřicích
socha sv. Jana Nepomuckého v Daliměřicích