Blatec
logo prehis.cz Cestování okres Semily Bítouchov Bořkov

Blatec

Informace

Navštíveno: 7. 9. 2022

Historie: Blatec, známý také jako Blatetz v německém jazyce, je malebná vesnička, která je součástí města Rovensko pod Troskami v okrese Semily. Tato vesnice se nachází přibližně dva kilometry severozápadně od Rovenska pod Troskami.

Historie Blatce sahá až do roku 1375, kdy byl zmiňován vladyka Oldřich, známý jako Bohuněk z Blatce. Měl právo dosazovat ke kostelu v Újezdu pod Troskami, což naznačuje, že zde mohlo být panské sídlo nebo tvrz. Bohužel, jakékoli stopy po tomto sídle v průběhu času zanikly.

Po Oldřichovi zde sídlil Želina z Blatce, který byl buď jeho synem nebo jiným příbuzným. Existence tohoto muže je doložena pečetidlem datovaným mezi lety 1380 a 1430.

Další historie Blatce je nejasná, ale je pravděpodobné, že vesnice byla součástí hruboskalského panství nebo pod správou města Rovenska. Po zrušení patrimoniální správy v polovině 19. století se Blatec stal součástí obce Hnanice. V roce 1989 byl Blatec připojen pod správu města Rovensko pod Troskami, kde zůstává dodnes.

Podle sčítání lidu z roku 2021 je Blatec domovem pro 33 obyvatel. Tato malá, ale historicky bohatá vesnice pokračuje v plynutí času, zatímco udržuje své kořeny pevně zakořeněné v minulosti.

Zdroj: https://www.muzeum-turnov.cz/brezen-top-exponat-2/

Zdroj: https://cs.wikipedia.org/wiki/Blatec_(Rovensko_pod_Troskami)

Dojmy: Malá vesnička, nacházející se severozápadně od Rovenska pod Troskami, kde je několik zajímavostí.

Mapa

Fotografie

IMG_7319
dům čp. 12 v Blatci
kaple v Blatci
krucifix v Blatci
krucifix v Blatci
socha sv. Jana Nepomuckého v Blatci