Bělá
logo prehis.cz Cestování okres Semily Benešov u Semil Bělá u Turnova

Bělá

Informace

Městský erb:

Bela_znak

Navštíveno: 9. 9. 2022

Historie: Obec Bělá, známá také jako Biela v němčině, je malebná vesnice v Libereckém kraji, která se nachází v okrese Semily. Tato obec je ukryta v údolí řeky Olešky, jen asi 12 km jihovýchodně od Semil.

Historie Bělé sahá až do roku 1533, kdy byla poprvé písemně zaznamenána. I když je téměř jisté, že osídlení zde existovalo dříve, neexistují žádné důkazy, které by to potvrdily. Název obce je odvozen od potoka Olešky, který protéká obcí a vlévá se do Jizery v Semilech. Staročeské slovo „bielá“ znamená „naše bílá“, což odkazuje na čistou bílou vodu potoka.

Bělá prošla mnoha změnami v průběhu let, které byly ovlivněny historickým vývojem země. Obec byla silně postižena poslední etapou Třicetileté války. V roce 1635 zde bylo 48 stavení, ale v roce 1654, šest let po skončení války, zde bylo jen 25 obytných a 4 pusté usedlosti.

V 17. století byl bělský rychtář jakýmsi mluvčím Tample, Ústí a Syřenova před kumburskou vrchností. Koncem 18. století se jeho postavení omezilo jen na Syřenov. Po zrušení patrimoniální správy v polovině 19. století se Bělá stala samostatnou obcí a svou samostatnost si udržela až do současnosti.

V roce 1856 byla přes Bělou zprovozněna pardubicko-liberecká dráha a v roce 1870 vesnici protnula dráha z Chlumce nad Cidlinou do Turnova. Je těžké si představit, že obě zastávky byly otevřeny až v roce 1905. Výstavba druhé dráhy vyvolala rozsáhlou přestavbu horní části obce.

V roce 1921 bylo přes Bělou postaveno primární elektrické vedení z Poříčí do Lomnice nad Popelkou. První žárovky se v Bělé rozsvítily až 18. srpna 1927.

Podle sčítání lidu z roku 2023 zde žije celkem 279 obyvatel. Bělá je skutečně fascinující obec s bohatou historií a kulturou.

Zdroj: https://www.belasm.cz/bela-slovem-a-obrazem

Zdroj: https://cs.wikipedia.org/wiki/B%C4%9Bl%C3%A1_(okres_Semily)

Dojmy: Velmi malebná obec, nacházející se jihovýchodně od Semil, kde je mnoho zajímavostí.

Mapa

Fotografie

dům čp. 57 v Bělé
dům čp. 89 v Bělé
dům čp. 90 v Bělé
dům čp. 98 v Bělé
dům čp. 102 v Bělé
kaple v Bělé
kaple v Bělé
kostel Nejsvětější Trojice v Bělé
krucifix v Bělé
márnice se hřbitovem v Bělé
socha Křest Krista v Bělé
socha sv. Jana Nepomuckého v Bělé