logo prehis.cz Cestování okres Most Braňany Krucifix tvrz Červený Dvůr

Braňany - pomník obětem 1. světové války

Informace

Navštíveno: 19. 7. 2018

Historie: V malé obci Braňany se nachází pomník, který je významným symbolem obětí 1. světové války. Jeho výstavbu inicioval Wenzel Schubert, truhlář a velitel místního německého sboru dobrovolných hasičů. Na jeho popud byl ustaven pomníkový výbor, který sdružoval německé i české spolky. Předsedou tohoto výboru se stal Karl Kopal, zatímco českou menšinu zastupoval Karel Krupička.

Pomník byl vyroben kamenosochařskou firmou Josefa Seicheho z Teplic-Šanova a celkové náklady na jeho výstavbu dosáhly částky 13 314 Kč. Slavnostní odhalení pomníku proběhlo 30. září 1922. Během slavnosti se v místním kostelíku sloužila mše za padlé vojáky a následně byl pomník předán do péče obci.

Po období chátrání v průběhu 2. poloviny 20. století se pomník dočkal své rekonstrukce. Ta proběhla buď v 90. letech 20. století nebo v 1. dvacetiletí 21. století. Dnes stojí pomník jako připomínka obětem války a jako symbol soudržnosti obyvatel obce Braňany bez ohledu na jejich národnost.

Zdroj: https://www.vets.cz/vpm/mista/obec/5801-branany/

Zdroj: https://pamatkovykatalog.cz/pomnik-padlym-28678735

Dojmy: Divím se že pomník vydržel dobu komunismu, která zničila i zdejší kostel. Pravdou ale je že pomník byl asi také dost požkozen a následně v současnosti opraven.

Mapa

Fotografie

pomník obětem 1. světové války v Braňanech
pomník obětem 1. světové války v Braňanech
×