logo prehis.cz Cestování Okres Karlovy vary Jáchymov Javorná

Jakubov

Informace

Navštíveno: 17. 10. 2017

Historie: První písemná zmínka o této obci se objevuje v archivních pražských záznamech z roku 1140, kde je uvedena pod jménem Jácobs. Tou dobou patřil zdejší zemanský dvorec a obec nově založenému doksanskému klášteru ve Velichově. Další záznam se objevuje v roce 1234, kdy král Václav II. dovoluje doksanskému klášteru ve Velichově přeměřit pozemky v obci Jakubov. Po tomto přeměření a dalším osídlení se objevuje v roce 1273 tvar jména Jákobs. Následně je v historii této obce velká mezera, kde je uvedená i jedna menší pověst, jelikož tato obec byla postupně vylidněna. Pověst si zde dobolím citovat:

„V této se praví, že to byl jakýsi Jakub, který k nám přišel z Horní Falze na pozvání doxanského klíštera, aby si spolu se svými bratry Heřmanem, Petrem a Leopoldem založili svůj domov. A tak Petr založil Petrvo Heřman Heřmanov a Leopold Lipoltov, a Jakub Jakubov. A právě v té době byla tato obec nazývána "Jakubsdorf".“

Tato pověst má možná i pravdivé jádro, jelikož skutečně se v 17. století objevuje název Jakubsdorf. Když se ale v průběhu 17. století zjistilo z archivních záznamů, že zde kdysi stála vesnice jménem Jácobs, tak se začala tak tato ves opět jmenovat. Následně toto jméno bylo zkomoleno do formy Jokes. Jméno Jokes zaniklo v roce 1945, kdy bylo jméno obce počeštěno a dáno jméno Jakubov.

Zdroj: http://www.vojkovice-nad-ohri.cz/index.php?oid=495273

Dojmy: Maličká vesnička, ve které je mnoho zajímavostí.

Mapa

Památky a zajímavosti

IMG_5768
IMG_5774
IMG_5761
IMG_5757