logo prehis.cz Cestování okres Cheb Vlkovice krucifix

Vlkovice - smírčí kříž 0779

Informace

Navštíveno: 11. 12. 2019

Historie: Představte si tajemný smírčí kříž, jehož původ je zahalen tajemstvím. Nikdo neví, kdy, proč a kým byl vztyčen. Původně stál osamocen uprostřed pole, ale s časem se ukázalo, že tam překáží. Proto byl přesunut k cestě z Vlkovic do Stanoviště, která dnes již neexistuje.

Kříž pak na tomto místě postupně zarostl a upadl v zapomnění. Až v roce 1991 byl znovu objeven a vztyčen tam, kde byl v houští nalezen. Podle místní pověsti, která může, ale také nemusí být pravdivá, byl tento smírčí kříž vztyčen na místě, kde došlo k tragickému sporu mezi dvěma sedláky z Vlkovic o kus půdy, při kterém jeden z nich druhého smrtelně zranil.

Tento smírčí kříž, který je svědkem dávné tragédie, má rozměry 90 cm na výšku, 56 cm na šířku a tloušťku 29 cm. Stojí tam jako tichý připomínač minulosti a příběhu, který se kdysi mohl, ale také nemusel odehrát na tomto místě. Přesto tvoří důležitou součást kulturního dědictví a historie daného místa. Představují fascinující pohled na minulost a na to, jak si lidé vysvětlovali svět kolem sebe.

Zdroj: http://encyklopedie.cheb.cz/administrace/soubory_varia/1526551909_cz_27__smirci_krize_v_chebskem_regionu.pdf

Dojmy: Krásný smírčí kříž, který se nachází nedaleko Vlkovic.

Mapa

Fotografie

smírčí kříž 0779 ve Vlkovicích
smírčí kříž 0779 ve Vlkovicích
smírčí kříž 0779 ve Vlkovicích
smírčí kříž 0779 ve Vlkovicích
×