logo prehis.cz Cestování okres Cheb Podlesí kaple sv. Josefa

Podlesí - pramen Radiovka

Informace

Navštíveno: 13. 3. 2019

Historie: Představte si pramen, který se tajemně vyvíjí z dubového kmene v malebné vesnici Podlesí. Tento pramen je známý od nepaměti a na počátku 20. století se proslavil svou křišťálově čistou vodou a vysokým obsahem oxidu uhličitého.

V roce 1910 se tento pramen dostal do rukou A. Laise, který byl fascinován jeho jedinečností. Provedl analýzu vody a zjistil, že obsahuje vysoký podíl radia a je přirozeně radioaktivní. Tento objev vedl k pojmenování pramene jako Radiový.

Lais nejenže zajistil nové jímání pramene a vybudoval nad ním přístřešek, aby ho chránil před znečištěním, ale také začal stáčet a prodávat jeho vodu. S rostoucí poptávkou po této minerálce se rozhodl postavit velkou správní budovu, která stojí u pramene dodnes.

Ve 30. letech 20. století se provoz dostal do rukou české společnosti vedené lékařem V. Mladějovským. Tato společnost nechala provoz rozšířit a zmodernizovat. V roce 1930 byl proveden hlubinný vrt za účelem zvýšení produkce, ale kvůli vysokému obsahu železa se nehodil na prodej. Byl proveden nový mělký vrt, ale nikdy se nepodařilo najít pramen srovnatelný s původní Radiovkou.

V roce 1945 prodej této minerálky skončil a původní stáčírna se rozpadla. Dnes se zachovala jen správní budova a původní jímání pramene Radiovky, které nám připomínají jeho slavnou minulost.

Zdroj: Naučná tabule

Dojmy: Chutný pramen, kolem kterého se rozprostírá malebná příroda.

Mapa

Fotografie

pramen Radiovka v Podlesí
pramen Radiovka v Podlesí
pramen Radiovka v Podlesí
pramen Radiovka v Podlesí
pramen Radiovka v Podlesí
pramen Radiovka v Podlesí
×