Navštíveno: 11. 2. 2020
Historie: Hrad Seeberg, který se nachází ve vesnici Ostroh, má fascinující historii. Jeho kořeny sahají až do mladší a pozdní doby bronzové, kdy byl osídlen Lužickým lidem kultury popelnicových polí.
Očekává se, že hrad byl postaven na začátku 13. století jako sídlo jednoho z chebských ministeriálů. První písemná zmínka o něm však pochází až z 4. října 1322, kdy se stal součástí majetku, který Chebští zastavili králi Janu Lucemburskému za 20 000 hřiven stříbra.
Hrad Seeberg patřil městu Cheb až do roku 1434, kdy ho císař Zikmund Lucemburský daroval kancléři Kašparu Šlikovi. Šlik neměl dostatek financí na udržování hradu, a tak velmi zpustl. V roce 1436 daroval Kašpar Šlik tento hrad svým bratřím.
V roce 1461 odkoupil hrad ve velmi špatném stavu radní z Chebu Kašpar Juncker. Po jeho smrti se stali majiteli hradu bratři z Neuberga, Konrád a Jošt. Během jejich vlády byl hrad silně poškozen v dlouholeté válce Neubergů s Jorgem z Zedtwitz, který obýval blízký hrad Liebenstein (Libá).
V roce 1586 se stali majiteli hradu Brandnerové z Brandu, kteří vlastnili tento hrad do roku 1635. Za jejich vlády byl původní gotický hrad přestavěn na renesanční zámek.
V roce 1635 zakoupil hrad Melchior Adam Moser z Oettinku. Tento muž byl velmi nevyzpytatelný, jelikož již v roce 1631 pomohl Saskému vojsku dobýt město Cheb, a následně v roce 1634 pomohl Císařskému vojsku zajmout Saského vévodu.
Nakonec byl hrad dne 7. dubna 1648 dobyt, vykraden a vypálen Švédy pod velením generála Königsmarka.
V roce 1652 prodal Melchior Adam Moser hrad Seeberg Vítu Dětřichovi ze Steinheimu, majiteli Hazlova. Po vymření Steinheimů přešel hrad do vlastnictví České koruny, která jej prodala rodu Nosticů. Nosticové však hrad brzy předali veliteli Chebské posádky Jakubu Gérardovi.
Jakub Gérard zemřel v roce 1676 během tažení proti Švédským vojskům v Pomořanech. Jeho syn, Leopold Jakub, prodal hrad v roce 1703 Adamu Junckerovi z Kunreuthu a Michalu Widtmannovi, kteří jej koupili jménem města Cheb. Od té doby se hrad Seeberg stal opět majetkem města Chebu a byl využíván jako poplužní dvůr.
Hrad několikrát zpustl a byl opravován na etapy, pravděpodobně kvůli nedostatku peněz. Vlastivědní národopisní badatelé časopisu Unser Egerland však dali impuls k obnově tohoto velmi sešlého hradu. Úpravy podle plánu Josefa Pröckla, které hradilo město Cheb v letech 1905–1915, zachránily hrad před úplným zničením.
Po 2. světové válce však zůstal hrad Seeberg opět sám a bez jakékoliv pomoci. V průběhu 2. poloviny 20. století velmi chátral. Kdyby se jeho rekonstrukce neujalo v 70. letech 20. století Městské muzeum ve Františkových Lázních, hrad by dnes pravděpodobně již nestál.
Postupné obnovy se hrad dočkal z iniciativy ředitele tohoto muzea PhDr. Pavla Stříbrného a veřejné sbírky již v polovině 80. let 20. století. V roce 1990 byl Seeberg slavnostně otevřen veřejnosti. Jeho současný stav je velmi dobrý a je turistickým lákadlem nejen pro české, ale i německé turisty.
Zajímavostí je, že hrad Seeberg je jedním z mála zachovaných ministeriálních hradů na území Chebska. Tato skutečnost dodává hradu další historickou hodnotu a přitažlivost pro návštěvníky.
Zdroj: Naučná tabule
Zdroj: https://www.hrady.cz/hrad-ostroh-seeberg/
Zdroj: https://cs.wikipedia.org/wiki/Seeberg
Dojmy: Podle mého názoru nejkrásnější hrad na území okresu Cheb.