logo prehis.cz Cestování okres Cheb Mrázov pomník obětem 1. světové války

Mrázov - Vodní mlýn

Informace

Navštíveno: 3. 8. 2019

Historie: V malebné vesnici Mrázov, kterou obklopuje klidná krajina Tepelska, stojí vodní mlýn s tajemnou minulostí. Jeho založení a výstavbu lze připsat klášteru v Teplé, ale přesné datum zůstává neznámé. První písemný záznam o mlýnu pochází z roku 1741, kdy ho klášter prodal mlynářské rodině Schwarzů. Tato rodina se pak stala dlouholetými vlastníky mlýna až do konce druhé světové války.

V roce 1830 prošel mlýn klasicistní úpravou, která mu dodala jeho současný vzhled. Součástí rekonstrukce byla i přístavba pily. Po válce v roce 1945 byl mlýn rodině Schwarzů zkonfiskován a jeho národním správcem se stal František Kašpar.

Přestože byl mlýn v roce 1958 prohlášen za památkově chráněný objekt, postupně chátral. V roce 1968 bylo zjištěno, že má vadnou krytinu střechy a silně poškozenou omítku. V 90. letech 20. století se mlýn stal majetkem Pozemkového fondu, ale i pod jeho vlastnictvím mlýn nadále chátral.

V roce 2004 byl mlýn uveden jako havarijní. Údajně byla v té době obydlena severní část mlýna. Pozemkový fond v roce 2008 nechal opravit střechu mlýna, ale stav mlýna se nadále zhoršoval. V době mé návštěvy byl mlýn ve velmi špatném stavu.

Tento mlýn je však unikátní. Je to poslední zachovaný vodní mlýn na celém území Tepelska. Jeho příběh je připomínkou bohaté historie a kulturního dědictví regionu.

Zdroj: https://www.pamatkovykatalog.cz/vodni-mlyn-20565559

Zdroj: http://vodnimlyny.cz/en/mlyny/estates/detail/7419-mrazovsky-mlyn

Dojmy: Krásný mlýn, který je bohužel ve velmi špatném stavu.

Mapa

Fotografie

Vodní mlýn v Mrázově
Vodní mlýn v Mrázově
Vodní mlýn v Mrázově
Vodní mlýn v Mrázově
Vodní mlýn v Mrázově
Vodní mlýn v Mrázově
Vodní mlýn v Mrázově
×