logo prehis.cz Cestování okres Cheb Malá Hleďsebe Mariánské Lázně

Malá Šitboř

Informace

Navštíveno: 13. 3. 2019

Historie: Malá Šitboř, známá v německém jazyce jako Klein Schüttüber, je malebná vesnička, která se nachází pouhý 1 km západně od Milíkova. Její historie sahá až do roku 1299, kdy byla poprvé písemně zmíněna. Ačkoliv podrobnosti o její rané historii zůstávají zahaleny tajemstvím, víme, že v 60. letech 18. století zde bylo postaveno panské sídlo. Stavebníkem tohoto barokního zámku byl Kryštof Arnošt z Biggata, ale autor plánů na jeho výstavbu zůstává neznámý.

Po zrušení patrimoniální správy se Malá Šitboř stala součástí obce Milíkov, kde setrvala až do roku 1880. Poté se stala samostatnou obcí. Avšak po konci 2. světové války a odsunu německého obyvatelstva byl zámek rodu Biggatů v roce 1945 zkonfiskován a postupně chátral. V důsledku odsunu se vesnice v roce 1961 opět stala součástí obce Milíkov.

V roce 1974 byl zámek zbořen, jelikož byl v dezolátním stavu. Zničena byla i socha sv. Jana Nepomuckého z roku 1757. V roce 1976 se vesnice stala součástí obce Dolní Žandov, kde setrvala až do roku 1990. Od té doby je opět součástí obce Milíkov.

Podle sčítání lidu z roku 2011 zde žije celkem 72 obyvatel, což dodává této historické vesnici živý a komunitní charakter.

Zdroj: https://cs.wikipedia.org/wiki/Mal%C3%A1_%C5%A0itbo%C5%99

Dojmy: Malá vesnička, u které je pár zajímavostí.

Mapa

Památky a zajímavosti

boží muka v Malé Šitboři
źidovský hřbitov v Malé Šitboři