logo prehis.cz Cestování okres Cheb Krapice krucifix

Krapice - dům čp. 18

Informace

Navštíveno: 11. 2. 2020

Historie: Tato malebná vesnická usedlost, která se nachází v srdci Chebska, je skvělým příkladem tradičního lidového stylu této oblasti. Její historie sahá až do první poloviny 19. století, jak dokládají mapy katastru z let 1824 – 1843, ale její skutečný věk může být ještě starší.

Usedlost byla původně postavena jako uzavřená zemědělská usedlost, skládající se z obytného stavení a tří hospodářských stavení. Dnes se z těchto původních budov zachovalo pouze přízemní zděné stavení a jedno hospodářské stavení.

Hospodářské stavení je zvláště pozoruhodné. Je postaveno jako přízemní zděná stavba z lomového kamene, na kterém leží roubený věnec krytý sedlovou střechou. Jeho hrázděný štít je bohatě zdobený, což dodává celé usedlosti jedinečný charakter.

Bohužel, během druhé poloviny 20. století usedlost chátrala a na počátku 21. století byla v dezolátním stavu. Nicméně, během mé návštěvy probíhala postupná rekonstrukce, což naznačuje, že tato historická usedlost má šanci na nový život. Je to skvělý příklad toho, jak se staré a nové může spojit a vytvořit něco opravdu jedinečného.

Dojmy: Bohužel jsem o této usedlosti nenašel téměř žádné informace.

Mapa

Fotografie

dům čp. 18 v krapicích
dům čp. 18 v krapicích
dům čp. 18 v krapicích
dům čp. 18 v krapicích
dům čp. 18 v krapicích
×