logo prehis.cz Cestování okres Cheb Kateřina expozice Dějiny Země

Kateřina - Císařský pramen

Informace

Navštíveno: 27. 8. 2014

Historie: Císařský pramen, který se nachází v solivárně, má bohatou historii a význam pro místní oblast. Jeho voda byla využívána již před rokem 1843 k získávání Glauberovy soli a zelené skalice. Pravděpodobně z této doby pochází i první zachycení pramene.

V roce 1876 byl pramen prohlášen za veřejný léčivý pramen a o rok později bylo povoleno používat název Císařský pramen pro odbyt vody. Pramen s lahodnou chutí byl poprvé navrtán v roce 1874 a v roce 1908 byl zachycen studní hlubokou 4 metry. Z jeho vody se v solivárně průmyslovým způsobem získávala koupelová sůl.

V okolí se těžila rašelina již od 19. století, původně pro otop, později pro léčebné lázeňské účely. Historii těžby slatiny, křemeliny a jímání minerálních vod na Soosu za účelem extrakce solí rozšířil Mattoni, který koupil rozsáhlé území v Soosu a vybudoval zde v roce 1868 solivar. Továrnu prodali Mattoniové v roce 1904 městu Karlovy Vary.

Těžená křemelina sloužila k výrobě žáruvzdorných cihel, izolačních obkladů a leštících prášků. Luhování minerální soli z křemeliny probíhalo až do roku 1936. Po vyhlášení národní přírodní rezervace v roce 1964 byla veškerá průmyslová činnost ukončena.

Po vyhlášení chráněného území došlo po roce 1980 k přestrojení studny, prohloubení vrtu na asi 10 metrů a jeho vystrojení trubkou s perforací ve spodní části. Pramenná váza s odtokem do malé vany je na místě původní studny a břehy vany jsou osazeny keramikou. Ve vaně je zřetelně vidět bouřlivé probublávání oxidu uhličitého ze dna.

Teplota pramene v průběhu roku mírně kolísá a dosahuje až 18 °C, což z něj dělá nejteplejší přírodní vývěr v Chebské pánvi. Celková mineralizace činí přibližně 5 600 mg/litr. Obsah oxidu uhličitého je vysoký, dosahuje 2 800 mg/litr, což dodává minerálce vysokou perlivost a příjemnou chuť.

Minerální voda má zvýšený obsah sodíku v hodnotě 1 575 mg/litr a železa v hodnotě 40 mg/litr. Hodnota pH je 6. Významnou složkou je síran železnatý a Glauberova sůl. Císařský pramen a některé divoce vyvěrající kyselky na území rezervace mají podobné chemické složení jako minerální vody v blízkých Františkových Lázních.

Tato historie a chemické složení Císařského pramene ho činí významným přírodním zdrojem pro místní oblast a lázeňský průmysl.

Zdroj: https://cs.wikipedia.org/wiki/C%C3%ADsa%C5%99sk%C3%BD_pramen

Dojmy: Velmi zajímavý pramen, kterého jsem se neodvážil napít.

Mapa

Fotografie

Císařský pramen v Kateřině
Císařský pramen v Kateřině
Císařský pramen v Kateřině
Císařský pramen v Kateřině
×