logo prehis.cz Cestování okres Cheb Dolní Paseky dům čp. 116 dům eč. 65

Dolní Paseky - dům eč. 38

Informace

Navštíveno: Nenavštíveno

Historie: V malebné vesničce Dolní Paseky se nachází historická usedlost, která je svědkem dlouhé historie. Její existence je doložena již v první polovině 19. století, konkrétně v katastrálních mapách z let 1824 až 1843. Je však možné, že její kořeny sahají ještě hlouběji do minulosti.

Tato usedlost byla původně postavena v tradičním Ašském lidovém slohu. Její architektura je charakteristická kombinací zděného přízemí a hrázděného patra, což je typické pro tuto oblast. I přes moderní úpravy a rekonstrukce je možné, že původní hrázdění stále odolává pod vrstvou fasády, i když existuje také možnost, že bylo v průběhu let zničeno.

Střecha usedlosti je sedlová, což je další typický prvek venkovských staveb tohoto regionu. Štít domu je pak bedněný, což dodává celé stavbě rustikální vzhled.

I přes všechny změny a úpravy, kterými usedlost prošla, se její původní podoba zachovala až do dnešních dnů. Tato usedlost tak představuje živoucí památku na dávné časy a na lidovou architekturu Ašského regionu.

Zdroj fotografie: https://commons.wikimedia.org/wiki/Category:Doln%C3%AD_Paseky_(A%C5%A1)

Dojmy: Malebná vesnická usedlost, kterou jsem bohužel nenafotil, a tak jsem si půjčil její fotografii.

Mapa

Fotografie

dům eč. 38 v Dolních Pasekách
×